close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Amerika Ticari Vize

  Amerika Ticari Vize

  Amerika Ticari Vize; Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine seyahatini öncelikli olarak ticari nedenlerden dolayı gerçekleştirecek olan vatandaşların sahip olması gereken göçmen olmayan vize türüdür. Amerika ticari vize geçici süreliğine mesleki toplantı, konferans, fuar gibi etkinliklere katılma, aile ziyareti, tıbbi tedavi gibi amaçlar doğrultusunda seyahat edecek kişilere tahsis edilmektedir.

  ABD seyahatini ticari ziyaret amacı ile (Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi) veya turistik gezi, tıbbi tedavi, aile/arkadaş ziyareti gibi amaçlar doğrultusunda gerçekleştirecek kişilere Amerika B1-B2 Ziyaretçi Vizesi verilmektedir.

  Amerika ticari vize başvuru değerlendirme ve sonuçlandırma işlemleri yalnızca Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği yetki alanı dahilinde tutulmaktadır. Ziyaretçi Vizesi başvuru aşamasından işlem gerçekleştiren amerika ticari vize merkezi yetkisi değerlendirme sürecinde yalnızca konsolosluğa aittir.

  Amerika vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin ülkelerinde Amerika dış temsilciliği bulunmaması halinde kendilerine en yakın ülkede faaliyet göstermekte olan Amerika Konsolosluklarına başvuru yapabilmektedirler.

  Örneğin; Irak ve Suriye vatandaşları için Amerika vizesi başvuruları Ankara Amerika Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. Ticari Ziyaretçi Vize başvurusu gerçekleştirecek T.C. ikamet izni bulunan yabancı ülke vatandaşları en az 6 ay daha geçerliliği olan Oturma İzni Belgesi orijinalini ve fotokopisini birlikte sunmalıdır.

  Amerika Ticari Vize Gerekli Evrakları

  Amerika vize için gerekli evrakları başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi için konsolosluk tarafından talep edilen evrakların doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.

  Evrakların eksik olarak teslim edilmesi başvuru sahibinden ek evrak talep edilmesine ya da amerika vize reddi kararına neden olabilmektedir. Başvurunun reddedilmesi halinde amerika vizesi itiraz dilekçesi yazılabilir veya başvuru yeniden gerçekleştirilebilir. Ticari vize gerekli evrakları aşağıda sıralandığı gibidir.

  Pasaport

  Ziyaretçi vizesi başvuru aşamasında kullanılacak olan pasaportun seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve vize basımı için en az 2 boş sayfa içermesi zorunluluğu bulunmaktadır.

  Biyometrik Fotoğraf

  Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vize başvurusunda kullanılacak biyometrik fotoğrafın 5×5 cm boyutlarında olması gerekmektedir. Fotoğrafın beyaz fona sahip olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olması koşulu aranmaktadır. Amerika vizesi için talep edilen biyometrik fotoğrafın pasaport fotoğrafı ve daha önceki vizelerde bulunmaması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafta saçın üst tarafından boyun bölgesine kadar yüzün tamamının görünmesi gerekmektedir.

  Belirlenen kriterlere uygun olan bir fotoğrafta baş bölgesinin boyu 25-35 mm olmalı veya fotoğrafın %50-70’lik bölümünü kaplamalıdır. Fotoğraf çözünürlüğünün en düşük 600×600 piksel, en yüksek 1200×1200 piksel olması gerekmektedir.

  Başvuru aşamasında Amerika vize formu DS-160 formunun doldurulması aşamasında biyometrik fotoğrafın dijital olarak yüklenmesi gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenen kriterlere uygun olmayan bir fotoğrafın yüklenmesi vize başvuru işlemlerinin uzamasına neden olabilmektedir.

  Nüfus Cüzdanı, Evlilik Cüzdanı veya Boşanma İlamı

  Amerika Ticari Vize işlemlerinde başvuru sahibinin vatandaşlık bilgilerini içeren T.C. Nüfus Cüzdanı ön ve arka yüzüne fotokopilerini ibraz etmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin evli olması halinde Evlilik Cüzdanı fotokopisi, evliliğin sonlanması halinde Boşanma İlamı belgelerini sunması gerekmektedir.

  Amerika Ticari Vize Davetiyesi

  Ticari vize davetiyesinin Amerika Konsolosluğuna hitaben davet sahibi Amerika vatandaşı şirket yetkilisi tarafından İngilizce olarak yazılması gerekmektedir. Davetiye içerisinde kişisel bilgilere, iletişim bilgilerine, başvuru sahibi ile yakın derecesine, seyahat amacı, süresi, sponsoru ve bitiş tarihi bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir.

  Başvuru sahibine ait bilgiler dışında davet sahibine ait kimlik bilgiler, iletişim bilgileri, şirket içi pozisyonu, Amerika vatandaşlık statüsü bilgilerine yer verilmelidir. Amerika ticari ziyareti ticari organizasyon veya düzenlenen bir fuara katılma gibi nedenler gerçekleşiyor etkinliğe giriş bileti, kartı veya organizasyon bilgilerini içeren belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Vize İşlemleri

  Amerika Ticari Vize Talep Dilekçesi

  İş amaçlı seyahatler için ticari vize talep dilekçesinin Amerika Konsolosluğu veya Amerika Büyükelçiliğine hitaben, başvuru sahibi tarafından vize talebine uygun olarak yazılması gerekmektedir.

  Amerika Ticari Vize başvurusunda bulunacak olan kişi çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı olduğu kurum veya şirket yetkilisi tarafından yazılmış izin dilekçesi ibraz etmesi gerekmektedir. İzin dilekçesi şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak Amerika Konsolosluğuna hitaben yazılmalı, şirket yetkilisi tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. Dilekçe içerisinde başvuru sahibi şirketteki görevi, maaşı, izin kullandığı seyahat tarihleri, seyahat sponsoru bilgileri ve seyahat bitiminden sonra görevine döneceği taahhüttü yer almalıdır.

  Amerika Ticari Vizesi başvurusunda bulunacak kişi şirket sahibi ise; Vize talep dilekçesi Amerika Konsolosluğuna hitaben, şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Dilekçe içerisinde seyahat planı, seyahat amacı ve başvuru sahibinin şirket dahilindeki ortaklığı veya pozisyonu bilgileri yer almalıdır.

  İş/Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

  Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi başvurusunda bulunacak kişi şirket veya kurum çalışanı ise; SGK işe giriş bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve Vize Talep Dilekçesi gerekli evraklarını ibraz etmelidir. Kamu kuruluşu çalışanları ise bağlı olunan kuruluş yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış Görev Belgesi veya İzin Belgesi ibraz etmelidir. Bağlı olunan kamu kuruluşu tarafından verilen Görev Kimlik Kartı fotokopisi de gerekli evraklara eklenmelidir.

  Ticari vize başvurusunda bulunan kişinin avukatdoktoreczacıdiş hekimimühendis olması halinde mesleği ile ilgili Meslek Kimlik Kartı veya Oda Kaydı belgelerini sunması gerekmektedir.

  Başvuru Sahibi veya Sponsora Ait Şirket Belgeleri

  • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi: Başvuru sahibinin bağlı olduğu şirketin isim ve ünvan değişikliği bilgisini göstermesi açısından önem arz eden gerekli evraklar arasında yer almaktadır.
  • İmza Sirküleri: Başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirket içerisinde imza yetkilisi kişilerin bu belge ile ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Vergi Levhası Fotokopisi: Şirkete ait son 1 yılın vergi bilgilerini içermesi gerekmektedir.
  • Faaliyet Belgesi: Son 3 ayın bilgisini göstermesi gerekmektedir.
  • Şirkete Ait Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi: Banka yetkilisi tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve banka yetkilisinin imza sirkülere sahip olarak ibraz edilmesi ve son 3 ayın hesap bilgisini göstermesi gerekmektedir.

  Finansal Duruma İlişkin Belgeler

  ABD seyahatine dair masrafların karşılığı olan bakiyenin başvuru sahibinin hesabında Euro/TL veya USD cinsinden bulunması gerekmektedir. Başvuru sahibine ait banka hesap dökümünün son 3 aylık hesap hareketini gösterecek şekilde hazırlanması gerekmektedir.

  Hesap dökümünün 1 hafta içerisinde alınması, banka yetkilisi tarafından imzalanması, kaşelenmesi ve ekinde banka imza sirküleri yer alması zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru sahibinin çalışıyor olması halinde son 3 aylık maaş bordrosu, bağlı olduğu şirket tarafından kaşe ve ıslak imzaya sahip olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

  Amerika vize başvurusu sırasında başvuru sahibinin seyahat planını destekleyen ulaşım, konaklama, davetiye, organizasyon giriş belgesi gibi evrakları ibraz etmesi gerekmektedir. Ulaşım bilgilerini gösteren rezervasyon ve biletlerin seyahat tarihlerini desteklemesi gerekmektedir. Konaklama bilgisini gösteren otel rezervasyonlarının başvuru sahibi adına düzenlenmiş olması gerekmektedir.

  Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi Başvuru Sonuçlanma Süresi

  Amerika ticari vize başvurusunun sorunsuz olarak sona ermesi ile birlikte pasaport belirtilen adrese en yakın PTT şubesine 3 iş günü içerisinde gönderilmektedir. Başvurunun olumlu olarak sonuçlanması için gerekli evrakları eksiksiz olarak teslim etmek, amerika vizesi mülakat soruları doğru ve eksiksiz olarak yanıtlamak oldukça önem arz etmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Aile Ziyareti Vizesi

  Amerika Konsolosluğu evrakları yetersiz bulması halinde başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir. Amerika Konsolosluğunun vize başvurusunu belirtilen süre içerisinde sonuçlandırma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Başvurunun eksik evrak ile yapılması ve ek evrak talep edilmesi, resmi tatiller, konsolosluk yoğunluğu gibi durumlarda başvuru sonuçlanmaları uzun sürebilmektedir. Amerika Konsolosluğu ABD ve T.C. resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Amerika vizesi başvuru işlemlerinin resmi tatil günlerine denk gelmemesi seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamama adına önem arz etmektedir.

  Amerika Vize Başvuru Formu (DS-160 Formu)

  Amerika Ticari Vize başvurusunda aşamasında amerika vize formu, DS-160 Başvuru Formunun Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu randevu işlemlerinin en az 3 gün öncesinden form doldurma işleminin sona ermiş olması gerekmektedir.

  Vize başvuru koşullarının yerine getirilmemesi halinde başvurular konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Amerika vize reddi ile sonuçlanan başvurularda yeniden randevu alınabilir veya Amerika vizesi itiraz dilekçesi yazılabilir.

  Amerika vizesi başvuru formu cevapları içerisinde değişiklik işlemleri yalnızca formun imzalanması ve konsolosluğa gönderilmesi aşamasından önce yapılabilmektedir. Form içerisinde yer alan İmzala ve Gönder seçeneklerine tıklanmadan önce formda yer alan soruların gerçeğe uygun ve eksiksiz olarak yanıtlanmış olduğuna emin olunması gerekmektedir. Amerika vize formu doldurulurken forma ait bir kopyanın sabit diske kaydedilmesi gerekmektedir. Kaydetme işleminin her aşamada tekrarlanması oldukça önem arz etmektedir.

  DS-160 başvuru formu doldurulması işleminin 20 dakikadan daha uzun süre duraklatılması halinde oturumun kendisi kapatması nedeniyle girilen tüm bilgiler silinmektedir. DS 160 Başvuru Formu doldurulması aşamasında konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Amerika vize merkezi yetkililerinden danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

  Amerika Ticari Vize Randevusu

  Amerika Konsolosluğu randevu işlemleri öncesinde konsolosluk resmi web sitesi üzerinden DS 160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru işlemleri ilk bölümünün tamamlanabilmesi için başvuru sahiplerlerinin Amerika İş Amaçlı Vize Randevusu almaları gerekmektedir. Başvuru sahibinin konsolosluk resmi web sitesi Hesap Oluştur bölümü üzerinden pasaport numarası, doğum tarihi ve uyruk bilgileri ile özel hesap oluşturması gerekmektedir.

  Amerika vize randevusu için seyahat amacına uygun vize türünün seçilmesinin ardından kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Vize değerlendirme süreci sona erdiğinde pasaportun teslim edilmesinin istenmiş olduğu PTT şubesi seçiminin ardından amerika vize bedeli ödeme şeklinin seçilmesi gerekmektedir.

  Randevu tarih ve saat seçenekleri ile başvuru sahibinin uygun randevuyu seçme işleminin onaylanması ile süreç sona ermektedir. Amerika Konsolosluğu randevusuna giderken amerika vizesi mülakat soruları için başvuru sahibinin seyahat amacına uygun evrakları yanında bulundurması gerekmektedir.

  Amerika B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi Ücreti 2023

  Amerika vize fiyatları başvuru yapılan vize türüne ve seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenen vize ücretleri dönemsel olarak güncellenmektedir. Başvuru işlemleri öncesinde güncel Amerika vize ücreti detaylarına ulaşmış olmak oldukça önem arz etmektedir.

  Amerika vize ücretleri kredi kartı ile online olarak ödenebildiği gibi herhangi bir Türk Ekonomi Bankası şubesi aracılığı ile Amerika Konsolosluğu hesabı üzerinden de ödenebilmektedir.

  Ticari Amerika vize bedeli olarak Amerika Konsolosluğuna 160 USD ödenmesi gerekmektedir. Banka üzerinden gerçekleştirilen ödemelerde vize ücret dekontu diğer gerekli evraklar arasında eklenmelidir. Amerika b1 ticari ziyaretçi vizesi ücreti 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir  Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

  Amerika Ticari Vize Başvurusuna Dair Sık Sorulan Sorular

  Ticari amaca yönelik yapılacak seyahatlerde Amerika vizesi nasıl alınır?

  Amerika sınırları içerisine yapacağınız seyahatin ticari nedenlerinin B1 vizesi şartlarına uygun olması halinde başvuru yapılabilmektedir. Ticari vizesi gerekli evraklarının hazırlanması, amerika vize başvuru formunun uygun olarak doldurulması ve amerika vize randevusu alınması gerekmektedir. Ticari sebeplerle Amerika sınırları içerisine seyahat etmenin Amerika Konsolosluğu tarafından onaylanması halinde B1 Ticari Ziyaretçi Vizesi başvuru sahibine tahsis edilmektedir.

  Amerika ticari vize başvurusunda en önemli evrak hangisidir?

  Amerika Ticari Vizesi başvurusu aşamasında talep edilen evrakların tümü ayrı ayrı önem arz etmektedir. Evrakların talep edildiği şekilde eksiksiz olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Vize türüne göre ayrıca öneme sahip evraklar olabilmektedir.

  Başvuru sahibinin ticari faaliyet nedeniyle Amerika’ya davet etmiş olan şirket veya firmadan alınan davetiye mektubu ibraz etmesi gerekmektedir. Davetiye mektubu içerisinde seyahat amacının, kişisel bilgilerin, davet sahibi firmaya ait bilgilerin yer alması zorunluluğu bulunmaktadır.

  Amerika ticari vize başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde süresi ne kadar olmaktadır?

  Amerika Konsolosluğu tarafından vize başvurusunun onaylanması halinde 10 yıllık Amerika vizesi sahibi olunmaktadır. 10 yıllık Amerika vizesi sahibi olmak Amerika sınırları içerisinde sürekli ikamet hakkı tanındığı anlamına gelmemektedir. Ülke sınırları içerisinde ikamet edebileceğiniz gün sayısı Amerika Birleşik Devletleri Gümrük Memurları tarafından belirlenmektedir. Vize süresi genellikle 6 ay olarak pasaporta işlenmektedir. Vize süresi sona ermeden ABD sınırları içerisinden çıkış yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

  Amerika ticari vizesi için konsolosluk mülakatına girilir mi?

  Amerika vizelerinin tümünün başvuru aşamasında konsolosluk mülakatı yer almaktadır. 14 yaşını doldurulmuş başvuru sahipleri konsolosluk mülakatına katılmak zorundadır. Mülakat randevusu sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.

  Parmak izi kaydı hem Amerika vize formu içerisindeki sorulara doğru yanıt verdiğini teyit etmek amacı ile hem de mülakatta bulunan sorulara doğru yanıt verileceğinin garanti edilmesi amacı ile alınmaktadır. Amerika Konsolosluğu gerek gördüğü takdirde başvuru sahibini ekstra bir mülakata daha davet edebilmektedir.

  Katar vatandaşları için Amerika vizesi nereden alınır?

  Katar vatandaşları için Amerika vizesi T.C. sınırları içerisinden Oturum İzni (ikamet izni) sahibi olmaları halinde gerçekleştirilmektedir. Amerika vizesi başvuru koşulları içerisinde yer almasa dahi mülakat sırasında oturma izni ile ilgili sorular sorulmaktadır. Amerika vizesi başvuru işlemleri aynı zamanda konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu Amerika vize merkezi yetkilileri aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.

  Katar vatandaşları için Amerika vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken başvurunun T.C. sınırları içerisindeki durumundan değerlendirilecek olmasıdır. Katar vatandaşlarının Amerika vize başvurularında Türkiye’deki durumlarına ilişkin evrakları hazırlaması gerekmektedir.

  Bu web sitesi aşağıdaki imzada Hermesvize.com’a ait görünüyor, Amerika Konsolosluğu resmi sitesi ile ilgili var mı?

  Hermesvize, Google optimizasyonu yöntemleri üzerinden farklı alan adları edinmektedir. Edinmiş olduğu farklı alan adları ile bu alanlar içerisinde yayınladığı bilgiler dahilinde danışmanlık, seyahat, turizm vb. şirketlere reklam alanı sağlamak suretiyle stratejik partnerlik yapmaktadır. amerikakonsoloslugu.com web sitesinin Amerika Büyükelçiliği veya Amerika Konsolosluğu ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

  Site içerisinde yer alan bilgilerin resmi bir dayanağı bulunmadığı gibi tamamen bilgilendirme amacı ile bir araya getirilmiştir. Site içerikleri vize uzmanlarının tecrübeleri doğrultusunda vize sürecine dair yönlendirme yapabilme amacı ile hazırlanmıştır.

  Bilgi güncellemesi yapmak veya doğru olmayan bilgileri bildirmek için lütfen info@hermesvize.com adresine yazınız. Bilgilendirme ve yönlendirme amacı ile hazırlanan içeriklere ait bilgilerin bazı durumlarda ilgili konsolosluk ile iletişime geçmek suretiyle teyit edilmesi gerekmektedir.