close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Amerika Seyahat Sağlık Sigortası

  Amerika Seyahat Sağlık Sigortası

  Amerika seyahat sağlık sigortasıAmerika’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye vatandaşlarına yapılan bir sigorta türüdür. Schengen ülkelerinin vize başvurularında gerekli olan seyahat sigortası, Amerika Birleşik Devletleri vize başvurularında zorunlu değildir. Seyahat eden kişinin, kendi ülkesinden uzaktayken ansızın karşılaşabileceği riskler karşısında kendisini güvence altına alması açısından sigorta son derece önem taşır. Dolayısıyla vize başvurularında sigorta gerekliliği bulunmasa dahi kişinin yurt dışı seyahatlerinde sigorta yaptırmasında fayda vardır.

  Seyahat sağlık sigortası, seyahatin iptal edilmesi ya da yarıda kesilmesi durumunda oluşan masrafların, maddi kayıpların telafi edilmesi yönünde teminatlar içermektedir. Amerika’nın sağlık merkezlerinde yapılan ödemeler bazen oldukça maliyetli olabilir. Bu gibi durumlarda maddi kayıp yaşanmadan tedavi olmanın seyahat sağlık sigortası yaptırmak dışında başka bir yolu bulunmamaktadır.

  Seyahat sağlık sigortası, tıbbi tedavi teminatı ile birlikte tedavinin bitmesinin ardından kişinin ülkesine geri dönüşünü sağlayan teminatlar içermektedir. Herhangi bir hastalık sebebiyle tedavinin uzaması halinde, kişinin konaklama sürecinin uzatılması ve gerekli konaklama masraflarının karşılanması da sigorta kapsamındadır. Seyahat sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

  Amerika Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

  Amerika vatandaşlarına seyahat sağlık sigortasıile yukarıda bahsedilmiş olan -Amerika seyahat sağlık sigortası benzer sigorta türüdür. Yalnızca poliçedeki gereklilikler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Seyahat sağlık sigortası temelde yurt dışı seyahati esnasında ülkesinden uzaktaki turistin sağlığını güvence altına almaya yönelik düzenlemeler içermektedir.

  Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları Türkiye’ye yapacakları seyahatlerde vize uygulamasına tabiidir. Fakat vizesiz seyahat edebilen kişilerin ya da vize başvurularında sigorta gerekliliği olmayan kişilerin dahi sigorta yaptırmasında fayda bulunmaktadır.

  Seyahat sağlık sigortası seyahat esnasında yaşanması olası yaralanma, hastalık ya da kaza gibi olumsuz durumlar karşısında kişi için gereken acil ilaç, sağlık merkezi nakli, muayene ve tedavi masraflarını karşılamaktadır. Dolayısıyla kişinin maddi ve manevi kayıplar yaşanmaması adına sigorta son derece önemlidir.

  Koronavirüs dolayısıyla Türkiye’ye seyahat edecek turistler için sigorta şirketleri tarafından covid-19 teminatlı sigorta düzenlemeleri yapılmıştır. Bu tür sigortalar genellikle turist koruma ve destek sigortası olarak bilinmektedir. Seyahat esnasında turistin olası bir koronavirüs vakası ile teması sonucu virüs taşıması halinde, gerekli acil ilaç, muayene ve tedavinin sağlanmasına yönelik teminatlar bulunmaktadır.

  Amerika Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

  Amerika seyahat sağlık sigortası yapılırken Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli olan sigorta türünden bahsetmek gerekmektedir. Amerika’da geçerli bir sigorta yapılmak isteniyorsa dikkat edilmesi gereken ilk şart, sigorta teminatıdır. Yurt dışı seyahat sigortası teminat limitleri 30.000 Euro ya da 50.000 USD olarak değişiklik göstermektedir. Amerika seyahatleri için yapılacak olan sigortanın 50.000 USD teminatlı olması gerekmektedir.

  Seyahat sağlık sigortası düzenlenirken kişinin seyahat planını ve gerekli pasaport ile kimlik bilgilerini aktarması istenir. Gerekli verilerin girişlerinin sağlanması sonucu sigorta ücretleri belirlenir ve ardından ödeme gerçekleştirilir. Ödemenin yapılmasının ardından kişi ve varsa diğer seyahat eden kişiler adına poliçe düzenlenmektedir. Düzenlenen poliçenin vize başvurularında ibraz edilmesi kişinin tercihine bağlıdır. Amerika konsolosluğu vize başvurusunda sigorta gerekliliği bulunmamaktadır.

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise düzenlenen poliçenin süresidir. Seyahat sağlık sigortası yapılırken seyahat süresini referans almak gerekmektedir. Sigortanın geçerli olabilmesi için seyahat süresinin tamamını kapsaması şarttır. Seyahat sigortası sürelerinin belirlenmesine ilişkin detaylı bilgiyi yazının devamında yer alan “Amerika seyahat sağlık sigortası süresi nasıl belirlenmelidir?” başlıklı kısımdan inceleyebilirsiniz.

  Amerika Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir?

  Amerika seyahat sağlık sigortasısüresini belirleyen unsur seyahat tarih aralığı olmalıdır. Tüm seyahat boyunca geçerli teminatı olan bir seyahat sağlık sigortası yapılmalı ve seyahate bu şekilde çıkılması gerekmektedir. Bu sebeple sigortanın seyahat tarihinden bir gün önce başlatılması ve seyahat dönüş tarihi itibariyle bir gün sonra bitirilmesi gerekmektedir. Amerika vize başvurularında poliçe ibraz edilecekse başvuru formunda yer alan tarih aralıkları ile seyahat sigortası tarihlerinin tutarlı olması gerekmektedir. Konsolosluğa ibraz edilen evrakların her türlü belge ve beyanların birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru olumsuz değerlendirilebilir.

  Vize başvurusunda poliçe dışında ibraz edilen diğer başvuru evraklarının da istenen şekillerde hazırlanması, güncel durumu yansıtması, son derece önemlidir. Seyahat sağlık sigortası gereklilikleri ve diğer belgelerin hazırlanmasına ilişkin hususlarda bilgi sahibi olmayan vatandaşların muhakkak bir vize uzmanından yardım almaları gerekir. Vize süreçlerine ilişkin bilgi sahibi olmayan vatandaşlar için içeriğin devamında yer alan sigorta ne zaman yapılmalıdır ve nerede yaptırılır şeklindeki başlıkların incelenmesi bilgi almak açısından yardımcı olacaktır.

  Amerika Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

  Amerika seyahat sağlık sigortası seyahat planına uygun olarak düzenlenmektedir. Kişinin uzmanlar ile yaptığı yüz yüze ya da telefonla yaptığı görüşmeler sonucunda pasaport bilgilerinin, kimlik bilgilerinin ve seyahat planının aktarılması gerekmektedir.

  Bilgilerin online girişlerinin yapılmasının ardından kişiye ve seyahatine en uygun seyahat sağlık sigortası belirlenir ve ücret hesaplamaları yapılır. Ödemenin yapılmasının ardından kişi adına seyahat anında yanında taşıması ve başvuruda ibraz etmesi üzerine poliçe düzenlenmektedir. Seyahat sağlık sigortasının seyahat eden herkes adına düzenlenmesi gerekmektedir.

  Sigortaya göre değişiklik gösterse de genellikle 0 ile 75 yaş aralığında bulunan herkese sigorta yaptırılabilir. Vize başvurusunda sunulacak olan poliçenin sigorta şirketi antetli kağıdına düzenlenmesi, ıslak imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmesi gerekmektedir. Amerika vize başvurularında sigorta gerekliliği yoktur. Fakat kişinin olası bir risk karşısında güvence altına alınması açısından yaptırılması fayda sağlayacaktır. Bu sebeple poliçe evrakının da zorunlu olmasa dahi vize başvuru evrakları ile sunulması, başvuruya katkı sağlayacaktır. Seyahat sağlık sigortası ana teminatları ve fiyatlarına ilişkin bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

  Amerika Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

  Amerika seyahat sağlık sigortası ve Amerika vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası temelde aynı işlevlere sahiptir. Seyahat sağlık sigortası kendi ülkesinden uzakta bulunan turisti, seyahati esnasında olası risk durumlarına karşı güvence altına almaktadır. Sigortada yer alan teminatlar, hangi durumlarda oluşan masrafların karşılanacağına dair detaylar içermektedir.

  Sigorta teminatları ana teminat ve ek teminatlar olarak ikiye ayrılır. Ek teminatlar kişinin talebi ile düzenlenecek bagaj kaybolması ve pasaport kaybolması ya da seyahat iptali gibi durumları temin eden düzenlemelere sahiptir. Ana teminatlar ise kaza, yaralanma, hastalık ya da vefat gibi durumlarda devreye girmektedir.

  Sigortanın ne işe yaradığından bahsetmeden önce birçok ülkenin vize başvurularında sigorta gerekliliği olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Bu sebeple konsolosluk tarafından belirtilen güncel evrak listesinde seyahat sağlık sigortası bulunan tüm ülkelere yapılacak olan için kişinin geçerli bir seyahat sağlık sigortasının bulunması gerekmektedir. Genellikle Schengen ülkeleri 30.000 Euro teminatlı sigorta gerekliliğinin olduğunu belirtmektedir. Fakat Amerika vizesi için Amerika seyahat sağlık sigortası gerekliliği bulunmamaktadır. Kişi kendi tercihine bağlı olarak sigorta yaptırmayı ve başvuru -dosyasında ibraz etmeyi isteyebilir.

  Sigorta vize gerekliliği dışında olası risk durumlarında kişinin maddi kayıp yaşamasını önleyen önemli bir uygulama olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bazen seyahat anına yaşanan küçük bir rahatsızlık bile seyahati olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlarda kişinin seyahat bütçesi sarsılmadan tedavi, acil ilaç ya da muayene giderleri sigorta kapsamında karşılanmaktadır. Schengen vizesi gibi Amerika’nın diğer ülkelerle ortak bir vize sistemi bulunmamaktadır. Bu sebeple Amerika’ya yapılacak olan seyahatlerde -aksi belirtilmemişse- seyahat sağlık sigortası yalnızca Amerika’da geçerli olacaktır.

  Yukarıda da bahsedildiği gibi seyahat sağlık sigortası ana teminatları kişinin hastalık, kaza ya da yara alması gibi durumlarda gerekli masrafları karşılamaktadır. Kişi talebi ile poliçede düzenlenebilecek ek teminatlar da bulunmaktadır. Bu ek teminatlar sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir fakat ana teminatlar genellikle aşağıdaki gibidir.

  Ana Teminatlar
  • Amerika seyahat sağlık sigortası bulunan kişinin seyahat esnasında herhangi bir hastalık geçirmesi halinde, sağlık merkezine nakil işlemleri, acil ilaç, muayene ve tedavi işlemleri karşılanmaktadır.
  • Sigortası bulunan kişinin seyahat sırasında yaralanması halinde gerekli acil ilaç, hastane nakil, tedavi ve muayene karşılanmaktadır.
  • Sigortalı kişinin seyahat anında sakatlanması halinde gerekli sağlık merkezine nakli ile tıbbi tedavi giderleri karşılanmaktadır.
  • Bu gibi durumlar karşısında kişinin seyahat süresi uzamış ise, konaklama bedelleri karşılanmaktadır.
  • Hastalık sebebi ile konaklama uzamış ise kişinin ülkesinden yakını refakatçi olarak getirilmektedir. Bunun için gerekli tüm masraflar karşılanır.
  • Hastalık gibi durumlar karşısında kişinin ikametine geri dönüş yapması için gerekli masraflar karşılanmaktadır.
  • Seyahat esnasında yakını vefat eden kişinin ülkesine geri dönmesi adına gerekli giderler karşılanmaktadır.
  • Seyahat esnasında sigortalı kişinin kendisi vefat etmişse, cenaze nakil, defin ve cenazeye eşlik eden kişinin giderleri karşılanır.

  Amerika Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

  Sigortanın seyahat tarihinden önce yaptırılması gerekmektedir. Çok sayıda ülkenin vize başvurusunda seyahat sağlık sigortası gerekliliği bulunsa da Amerika vizesi için sigorta şartı aranmaz. Sigorta gerekliliği olmayan ya da vizesiz seyahat etme hakkı bulunan kişilerin dahi sigorta yapılması sağlığın, güvenliğin, bütçenin ve seyahatin güvence altına alınması açısından önem teşkil eder. Bu sebeple Amerika vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası ile Türkiye vatandaşlarına Amerika seyahat sağlık sigortası yapılması son derece önemlidir.

  Seyahat sağlık sigortası ile seyahat edecek herkesin adına poliçe düzenlenmesi gerekmektedir. Genellikle 0 ile 75 yaş aralığında olan herkes için seyahat sağlık sigortası yapılabilir. Üst yaş sınırı çeşitli durumlara göre değişiklik göstermekte olup 80 yaşa kadar çıkarılabilir. Seyahat sağlık sigortası bir gün ile bir yıl arasında çeşitli süreler ile düzenlenebilir. Sürenin belirlenmesinde esas olan seyahat süresidir. Sık sık seyahat eden biri için tüm seyahat tarihlerini kapsayan tek bir uzun dönem sigorta yapılması daha avantajlı olacaktır. Söz konusu durumda kişinin her seyahatinde ayrı bir sigorta yaptırmasına gerek yoktur.

  Amerika Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

  Seyahat sağlık sigortası fiyatları için belirleyici birtakım unsurlar söz konusudur. Kişinin planladığı seyahate bağlı sağlık sigortası ücretleri de değişiklik göstermektedir. Sigorta düzenlenirken, gidilecek ülke ya da ülkeler, bu ülkelerin şartlarına bağlı sigorta gereklilikleri ve seyahat süresi dikkate alınmaktadır. Bunun yanı sıra, fiyatı belirleyen unsurlardan biri de poliçede ek teminat yer alıp almadığıdır. Ek teminatlar kişinin tercihine bağlı eklenen ek düzenlemelerdir.

  Amerika seyahat sağlık sigortası 50.000 USD teminatlı olmalıdır. Bu durum Avrupa ve Schengen ülkelerinde 30.000 Euro, Kanada ve Japonya’da ise Amerika’da olduğu gibi 50.000 USD’dir. Sigorta fiyatları, teminat limite bağlı da değişiklik gösterebilir. Fakat asıl belirleyici olan seyahatin uzunluğudur. Seyahat süresinin uzamasına bağlı olarak seyahat sigortası ücretleri de artış göstermektedir. Bu sebeple seyahat sigortası fiyatları hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir.

  Güncel sigorta ücretleri hakkında bilgi almak için kişinin seyahat planının incelenmesi, telefon ya da yüz yüze yapılacak görüşmeler sonucunda kişiye özel fiyat belirlenmesi gerekmektedir. Genellikle seyahat sigortaları cüzi miktar ödemeler ile satın alınabilir. Bu noktada önemli olan husus ise, sigorta teminatları karşılığında ödenen bedelin oldukça uygun olmasıdır.

  Amerika Covid 19 Seyahat Sigortası

  Amerika Covid 19 seyahat sigortası Amerika’ya gitmeden önce vatandaşlara yapılması gereken seyahat sigortası türüdür. Pandemi sürecinde her alanda birtakım koşulların değiştiğini göz önünde bulundurduğumuzda, ciddi önlemler alınmadan seyahat edilmemesi gerekmektedir. Bu sebeple sigorta şirketleri yurtdışı seyahat sigortası uygulamalarına koronavirüs düzenlemesi getirmiştir.

  Bu ürünlerde yer alan koronavirüs teminatı ile kişi olası tüm COVID 19 risklerinden korunmaktadır. Sigortanın seyahat boyunca geçerli olması açısından, seyahatten önce yaptırılması ve seyahat süresinin tamamını kapsaması gerekmektedir. Olası bir karantina sürecinde seyahat sigortası devreye girerek, kişilerin ihtiyaçlarında destek olmaktadır.

  Yurt dışında yapılan yüksek maliyetli harcamalardan biri de sağlık harcamalarıdır. Adına düzenlenmiş bir sigorta ile seyahat eden kişi, hastalık durumunda sigorta kapsamında muayene ve tedavi olmaktadır. Gerekli ilaçlar ve karşılanan diğer hususlar da Kovid-19 teminatlı Amerika yurtdışı seyahat sağlık sigortası teminatlarında belirtilmiştir.

  Amerika Covid 19 seyahat sigortası ile seyahat eden kişinin, sağlık standardı düşük bir bölgeye seyahat etmesi bile herhangi bir problem yaratmayacaktır. Sigorta sayesinde, sigortalı kişi en iyi düzeyde sağlık imkanlarından faydalanabilmektedir. Bununla birlikte sigortada belirtilen hiçbir konuda maddi kayıp yaşamayacağı da temin edilmiştir.

  En sık merak edilen konulardan biri de sigortanın hangi durumlarda devreye girdiğidir. Sigortalı kişinin dilediği an tıbbi danışmanlık hizmeti alma hakkı vardır. Dolayısıyla ilaç önerilmesi ya da hastalık teşhisi konması gibi konuların dışında tıbbi her konuda bilgi ve tavsiye talep edebilmektedir. Tıbbi danışmanlık hizmeti, uzman sağlık ekibi tarafından sağlanmaktadır. Koronavirüse özel Amerika seyahat sigortası aşağıdaki durumlarda da kişiye destek olmaktadır.

  • Teşhis konması için yapılan tıbbi test ve muayeneler sigorta kapsamında karşılanır.
  • Acil ilaç giderleri sigorta kapsamına karşılanır.
  • Koronavirüse özel yurtdışı Amerika seyahat sigortası kapsamında tedavi gören kişinin ülkesine nakli sağlanmaktadır.
  • Seyahat anında hastalık teşhisi konmuş ve karantinaya alınmış olan kişinin otel ya da diğer konaklama masrafları karşılanmaktadır.
  • 24 saat içerisinde müdahale edilmesi gereken riskli durumlar karşısında sağlık merkezine nakli sağlanmaktadır.
  • Sigortalı kişinin seyahat esnasında vefat etmesi halinde cenaze nakli sağlanmaktadır.

  Amerika Seyahat Sağlık Sigortası – Sıkça Sorulan Sorular

  Amerika vizesi başvuru anından itibaren kaç günde çıkar?

  Amerika vize başvuru adımlarının eksiksiz olarak tamamlanmış olması halinde konsolosluk tarafından 4-5 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Vize talebi oluşturma sürecinde değerlendirmenin resmi tatil günlerine veya konsolosluk yoğunluğuna denk gelmesi durumunda sonuçlanma süresinde farklılık olabilmektedir. Konsolosluk gerek görmesi halinde ek evrak talep edebilmektedir. Bu durumda sonuçlanma süreci tahmin edilenden uzun olabilmektedir.

  Amerika vize için gerekli evraklar nelerdir?

  Amerika vize başvuru işlemleri sırasında Amerika Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler vize türüne, seyahat süresine, başvuru sahibinin mesleki durumuna göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle gerekli evraklar listesine ulaşabilmek için öncelikle seyahat amacına uygun olan vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir. Vize başvurusunda talep edilen Pasaport, Biyometrik Fotoğraf, Vize Başvuru Formu, Vize Talep Dilekçesi belgelerinin yanı sıra diğer evraklar vize türüne göre eklenmektedir.

  Amerika vize bedeli güncel tutarı nedir ve başvuru olumsuz sonuçlandığında iade edilir mi?

  Amerika vize başvuru ücretleri Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Söz konusu bedel yine konsolosluk tarafından dönemsel olarak güncellenmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde güncel vize ücretinin teyit edilmiş olması oldukça önem arz etmektedir. Vize fiyatları başvuru yapılacak olan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize talebinin herhangi bir nedenden dolayı reddedilmesi halinde ödenen vize ücreti başvuru sahibine iade edilmemektedir.

  Amerika vizesi mülakat soruları her zaman aynı mıdır yoksa kişiye göre değişiklik gösterir mi?

  Amerika vizesi mülakatı dahilinde sorulan sorular seyahatin içerisine göre farklılık göstermektedir. Mülakat sırasında yöneltilen sorulara verilen yanıtlar ile başvuru formunda bulunan sorulara verilen yanıtların tutarlılık göstermesi gerekmektedir. Mülakat Türkçe olarak gerçekleştirilebilmektedir.

  Amerika vizesi nereden alınır ve bu konuda yetkili kurum hangisidir?

  Amerika vize başvurusu başvuru sahibinin ikamet bölgesine hizmet veren yetkili diplomatik temsilciliğe yapılmaktadır. Başvurular yalnızca diplomatik temsilcilikler tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Vize talebi oluşturma aşamasında konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan akredite vize başvuru merkezleri aracılığıyla da süreç tamamlanabilmektedir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!