close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri

  Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine eğitim amacı ile seyahat edecek kişilerin Amerika Öğrenci Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri için seyahat amacına uygun olarak eğitim görülecek kurs/okul belirlenmesinin ardından Amerika F1 Vizesi veya Amerika M1 Vizesi başvurusu yapılmaktadır.

  Amerika sınırları içerisinde bir üniversite, kolej, lise, özel ilkokul, ruhban okulu, konservatuar, dil eğitimi programı veya diğer akademik kurumlardan birine kayıt olarak eğitim alacak kişilerin Amerika F1 Öğrenci Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

  ABD ülke sınırlarında dahilinde dil eğitim programı haricindeki mesleki eğitim veya tanınmış akademik olmayan kurumlara kayıt olarak eğitim görmek isteyen kişilerin Amerika M1 Öğrenci Vizesi (Mesleki Değişim) sahibi olmaları gerekmektedir. Akademik sertifika veya lisans eğitimine yönelik olmayan kısa süreli rekreasyonel kurs katılımı nedeniyle Amerika seyahati gerçekleştirecek kişilerin ise Amerika Ziyaretçi Vizesi (B) sahibi olmaları talep edilmektedir.

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri – F1 ve M1 Öğrenci Vizeleri

  Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde eğitim almak istenilen okula kabul olunması halinde Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgileri Sistemi‘ne (SEVIS) kayıt olunmaktadır. Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri için Amerika Konsolosluğu görüşmesine gidildiğinde Amerika vizesi için gerekli evrakları başvuru sahibinin eksiksiz olarak yanında bulundurması gerekmektedir.

  Amerika Konsolosluğu görüşmesine giderken ayrıca SEVIS ücretinin ödendiğini gösteren makbuz ve ABD sınırları içerisindeki kayıt olunan okuldan alınmış bir I-20 Formu belgelerinin de başvuru sahibinin yanında getirmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Amerika eğitimi sırasında başvuru sahibinin eş ve çocuklarının da seyahat edecek olması halinde bireysel I-20 formlarına sahip olmaları gerekmektedir.

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri için Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Konsoloslukları F1 ve M1 Öğrenci Vizesi başvurularını eğitim kurumuna kayıt olunan tarihin en fazla 120 gün öncesine kadar kabul etmektedir.

  Başvuru sahibinin sahip olduğu I-120 formu içerisinde belirtilen eğitim başlangıç veya kayıt tarihine 120 günden daha uzun süre olması halinde başvuru işlemi yapıldı ise başvuru konsolosluk tarafından beklemeye alınmaktadır.

  Amerika F1 Vizesi ve M1 Amerika Vizesi sahibi öğrencilerin eğitim görülen kampüs dışında çalışacak olmaları halinde çalışmaya başlamadan önce okul yetkililerinden izin almaları gerekmektedir. Ayrıca çalışılacak olan işin mutlaka eğitim alınan alan ile ilgili olması zorunluluğu bulunmaktadır.

  Amerika Öğrenci Vizesi herhangi bir nedenden dolayı iptal edilmediği sürece geçerliliğini korumaktadır. İçerisinde öğrenci vizesi bulunan pasaport süresinin sona ermesi halinde geçerli öğrenci vizesi ve yeni pasaport ile ABD sınırları içerisine seyahat edilebilmektedir.

  Amerika J1 Değişim Programı Vizesi

  Amerika J1 Vizesi ile eğitim ve kültürel amaçlar dahilinde Amerika sınırları içerisine seyahat edebilmek için öncelikle değişim programlarından birine kabul olunması ve belirlenmiş olan bir sponsor aracılığı ile vize başvurusunda bulunulması şartı aranmaktadır.

  Başvuru sahibinin katılmak istediği değişim programına kabul edilmesi halinde Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgiler Sistemi‘ne (SEVIS) kayıt olması ve SEVIS I-90 ücretini ödemesi gerekmektedir.

  Amerika J1 vize başvurusunun Amerika Konsolosluğu tarafından onaylanmasının ardından Amerika sınırları içerisine seyahat edilebilen en erken tarih kabul olunan değişim programı başlangıç tarihinin en fazla 30 gün öncesidir. Amerika J1 Değişim Programı dahilinde alınan eğitim sona erdikten sonra 30 günlük ülkede ayrılma süresi verilmektedir. Belirtilen süre sona ermeden ABD sınırları içerisinden çıkış yapılması gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Ticari Vize

  Amerika J1 Vizesi Değişim Programları

  Au Pair Programı

  Au Pair Programı dahilinde J1 Vizesi sahibi olan kişiler ABD sınırları içerisinde ABD vatandaşı olan bir aile ile birlikte yaşayarak eğitimlerine devam ederken bir yandan da çocuk bakımı işini üstlenmektedirler. Au Pair programına katılacak kişilerin 18-26 yaşları arasında olması, yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip, en az lise mezunu ve programa katılımını önleyecek herhangi bir engeli olmaması şartı aranmaktadır. Au Pair programı dahilinde 12 ay boyunca ABD sınırları içerisinde ikamet edilebilmektedir. Belirtilen sürenin 6 ay, 9 ay veya 12 ay daha uzatılabilmesi mümkündür.

  Kısa Vadeli Akademisyen Değişimi Programı

  Profesör, araştırma görevlisi veya benzer eğitim ve tecrübeye sahip olan kişilerin müze, araştırma kurumu, kütüphane danışmanlığı veya akademik kurumlarda kısa süreli eğitim verebilmesi için hazırlanmış bir programdır. Kısa Vadeli Akademisyen Değişim Programı Amerika sınırları içerisinde 6 ay ikamet etme hakkı tanımaktadır. Belirtilen sürenin uzatılması veya kategori değişikliği yapılması mümkün değildir.

  Kamp Danışmanı Programı

  Kamp Danışmanı programı dahilinde lise eğitimini tamamlamış öğrenciler ve genç çalışanlar kamp ortamlarında çalışmak üzere Amerika sınırları içerisine seyahat edebilmektedir. Programa katılabilmek için lise eğitimini tamamlamış öğrenciler ve genç çalışanların yeterli seviyede İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

  Uzman Değişim Programı

  Özel bir alan veya konuda uzman olan kişilerin, sahip oldukları yetenekleri Amerikalı uzmanlar ile paylaşması ve bilgi alışverişinde bulunmaları amacı ile hazırlanan programın süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir.

  Hükümet Ziyareti Programı

  Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisindeki federal, eyalet veya yerel yönetim kurumlarında yer alan Amerikalı meslektaşları ile görüşmek isteyen seçkin ve uluslararası kişiler Hükümet Ziyareti Programı dahilinde Amerika seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

  Üniversite Öğrencileri Değişim Programı

  Üniversite öğrencileri Değişim programı dahilinde öğrenciler Amerika sınırları içerisinde yer alan lise sonrası akademik eğitim kurumlarında eğitim alabilmektedir. Ayrıca üniversite öğrencileri bu program dahilinde devam etmiş oldukları lisans programlarının bir parçası olarak ABD sınırları içerisinde staj yapabilmektedir.

  Üniversite Öğrencileri Değişim Programı süresi en fazla 24 ay olarak belirlenmiştir. Üniversite öğrencisi program katılımcıları kabul edildikleri okulun yurtlarında kalabilmekte ve yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir.

  Staj Programı

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri dahilinde Amerika J1 vizesi sahibi olarak staj programına katılacak kişilerin bir lisans programına devam ediyor olması veya mezuniyet tarihleri üzerinden 12 aydan daha kısa süre geçmiş olması şartı aranmaktadır.

  Lise Öğrencisi Değişim Programı

  Lise öğrenimi devam eden öğrenciler Lise Öğrencisi Değişim Programına katılarak Amerika sınırları içerisindeki bir lise görebilmekte ve Amerikalı bir yanında veya yatılı bir okulda kalabilmektedir. Lise öğrencisi değişim programına katılacak öğrencilerin 15-18 yaş aralığında olması gerekmektedir.

  Work and Travel

  Work and Travel Programı ile üniversite ilk yarıyılı tamamlamış öğrenciler yaz tatili süresi boyunca Amerika sınırları içerisinde bir dönem tam zamanlı olarak çalışarak bir dönem de tatil yapabilmektedir. Work and Travel programına katılacak üniversite öğrencilerinin iletişim kurabilecekleri kadar İngilizce bilmeleri şartı aranmaktadır.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Konsolosluğu & Göçmen Olmayan Vize

  Doktor Değişim Programı

  Doktor Değişim Programı içeriğine uyum sağlayabilecek kadar eğitim görmüş ve İngilizce bilen doktorlar ABD sınırları içerisindeki tıp eğitimi programlarına dahil olabilmekte ve tıp okullarında eğitim görebilmektedir.

  Öğretmen Değişim Programı

  İlk ve orta dereceli okullarda öğretmenlik yapan kişiler Amerika J1 vizesi sahibi olarak Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde akredite edilmiş aynı dereceli okullarda öğretmenlik yapabilmektedir. Öğretmen Değişim Programına başvuran öğretmenlerin İngilizce yeterliliğine sahip olmaları, başvuru aşamasında görevlerine devam etmeleri veya en az 2 yıllık öğretmenlik tecrübesine sahip olmaları koşulları bulunmaktadır. Öğretmen Değişim Programı süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir ve 1 veya 2 yıl uzatılmaları söz konusu olabilmektedir.

  Profesör ve Araştırma Görevlisi Değişim Programı

  Profesörler ve Araştırma Görevlileri hazırlanan değişim programına katılarak Amerika sınırları içerisinde yer alan akademik kurumlarda görev alabilmektedir. Program katılımcılarının İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları ve son 24 ay içerisinde bu programa katılmış olmamaları şartları aranmaktadır.

  Staj Eğitim Değişim Programı

  Staj Eğitim Değişim Programı ile lise öğrenimini tamamladıktan sonra en az 1 yıl iş tecrübesi edinen kişiler veya staj eğitimi almak istedikleri iş alanı içerisinde en az 5 yıllık iş tecrübesi sahibi olan kişiler program dahilinde izin verilen kategorilerden birini seçerek ABD sınırları içerisinde iş uygulamaları konusunda eğitim alabilmekte ve çalışabilmektedir.

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri Gerekli Evrakları

  • T.C. Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
  • Seyahat bitiş tarihinden sonra en 3 ay daha geçerliliği olan pasaport,
  • Sahip olunması halinde eski pasaportlar,
  • Güncel tarihli 2 adet Biyometrik Fotoğraf,
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • Amerika Konsolosluğuna hitaben yazılmış olan Vize Talep Dilekçesi,
  • Amerika Vize Başvuru Formu – DS 160,
  • I-20 Formu,
  • I-539 Formu,
  • SEVIS I-90 ücret dekontu,
  • Transkript ve diplomalar,
  • TOEFL, SAT, GRE, GMAT vb. kurumlardan alınmış dil yeterlilik puanını gösteren belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri
  Amerika F2 – M2- J2 Öğrenci Ailesi Vizeleri

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri dahilinde Amerika F1 vizesi veya M1 vizesi ile Amerika’da bir okula kayıt olarak veya J1 vizesi ile bir değişim programına katılarak Amerika sınırları içerisine eğitim ya da çalışma amacı ile seyahat eden kişilerin eş ve 21 yaşından küçük olmayan çocukları asıl vize sahibinin vizesine göre F2, M2 veya J2 vizesi alarak Amerika’da ikamet edebilmektedir.

  F1, M1 veya J1 vizesi sahibi öğrencinin eş ve çocuklarından SEVIS ücreti ödemeleri talep edilmez ancak Amerika seyahati gerçekleştirecek eş ve çocuklar için ayrı ayrı I-20 formu doldurulması gerekmektedir. Asıl vize sahibi olan öğrenci eşinin evliliklerini kanıtlayacak belgeleri ibraz etmesi talep edilebilmektedir. Öğrenci vizesi sahibinin küçük çocuklarının da ABD sınırları içerisinde okullara gitmesin izin verilmektedir. Öğrenci Vizeleri ve Değişim Vizeleri ile ilgili ücretler Amerika vize ücretleri dahilinde konsolosluktan tarafından belirlenmekte ve dönemsel olarak güncellenmektedir

  İlginizi Çekebilir  Amerika Transit Vize

  Önemli Not: Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi, Au Pair Programı, Lise Öğrencisi Değişim Programı, Kamp Danışmanı Programı veya Work and Travel Programı dahilinde Amerika J1 Vizesi sahibi olan kişinin eş ve çocukları J2 vizesi başvurusunda bulunamaz.

  Amerika F2 – M2 – J2 Vizeleri Gerekli Evrakları

  • T.C. Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
  • Seyahat bitiş tarihinden sonra en az 3 daha geçerliliği bulunan pasaport,
  • Sahip olunması halinde eski pasaportlar,
  • Güncel tarihli 2 adet Biyometrik Fotoğraf,
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • Vize Talep Dilekçesi,
  • Amerika Vize Başvuru Formu – DS 160 Formu,
  • I-20 / DS 2021 Formu,
  • Talep edilmesi halinde DS-7002 Formu,
  • ABD eğitim kurumuna kayıtlı öğrencinin Amerika F1 Vizesi, M1 Vizesi veya J1 Vizesi fotokopisi,
  • ABD eğitim kurumuna kayıtlı öğrencinin ve başvuru sahibinin evliliklerin kanıtlayıcı belgeler,
  • Evlilik Cüzdanı bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi,
  • Başvuru sahibin pasaportunda yer alan kişisel veri sayfasının fotokopisi belgelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Amerika Öğrenci Vizesi İşlemleri – Sıkça Sorulan Sorular

  Dil eğitimi için Amerika öğrenci vizesi gerekiyor mu yoksa kısa süreli vize ile seyahat etmek mümkün mü?

  Amerika seyahatinin üniversite,lise, kolej, ilkokul, dil eğitimi gibi nedenler doğrultusunda akademik kurumlara kayıt yaptırarak eğitim alınacak olması durumunda öğrenci vize gerekmektedir.

  Bu nedenle başvuru sahiplerinin seyahatleri öncesinde Amerika F1 Öğrenci Vizesi başvurusunda bulunmaları ve vize taleplerinin onaylanmasının ardından ülke sınırları içerisine giriş yapmaları gerekmektedir.

  Amerika erasmus vizesi başvurusu nasıl yapılır?

  Ülkeler arası Öğrenci Değişim Programı (Erasmus Programı) her ülkenin dahil olduğu bir program değildir. Amerika Birleşik Devletleri Erasmus Programı dahilinde bulunan ülkeler arasında yer almamaktadır. Bu nedenle Amerika Erasmus Vizesi sıkça sorulan sorular arasında bulunmasına rağmen geçerli vize türleri arasında bulunmamaktadır.

  Amerika dil okulu vize ile ne kadar süre ikamet edilir?

  Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine dil eğitimi programları nedeniyle seyahat edilecek olması halinde sahip olunması gereken vize türü eğitimin süresine göre değişiklik göstermektedir.

  Dil eğitimi programının 3 aydan kısa sürecek olması halinde Amerika B1/B2 Turist Vizesi ile seyahat gerçekleştirilebilmektedir. Eğitimin 3 aydan daha uzun sürecek olması durumunda Amerika F1 Öğrenci Vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

  Amerika vizesi için muvafakatname hangi durumlarda gerekmektedir?

  Amerika sınırları içerisine 18 yaşını doldurmadan seyahat edecek kişilerin ebeveynlerinin iznini gösteren noter onaylı muvafakatname ile vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Öğrenci vizesi, turistik vize gibi başvurularda başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması ve yalnız seyahat edecek olması durumunda muvafakatname sunulması zorunluluğu bulunmaktadır.

  Amerika öğrenci vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

  Amerika öğrenci vizesine başvuru işlemlerinde Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, seyahat bitiş tarihinden sonra belirtilen süre kadar geçerli olacak pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf belgelerinin ibraz edilmesi zorunludur.

  Vize Başvuru Formu, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Vize Talep Dilekçesi, Transkript veya Diploma gibi belgeler talep edilmektedir. Başvurunun niteliğine göre gereken belgeler farklılık gösterebilmektedir.