close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Amerika Adana Konsolosluğu

  Amerika Adana Konsolosluğu

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Amerika Ankara Büyükelçiliği, Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu ve Amerika Adana Konsolosluğu Türkiye temsilcilikleri olarak hizmet vermektedir.

  Amerika Türkiye temsilcilikleri faaliyet alanları içerisinde yer alan görev bölgelerinde ikamet etmekte olan kişilere hizmet verebilmektedir. Konsolosluk görev alanları içerisinde ikamet eden vatandaşların vize işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, kopya belgelerin onayı, imza tasdiki gibi işlemleri ilgili konsolosluğun yetkisi dahilinde gerçekleştirilmektedir.

  Hukuki ve ailevi işlemler haricinde Türkiye temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden Amerika vatandaşlarının Konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür.

  Amerika Adana Konsolosluğu görev bölgeleri

  Adana, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van olmaktadır. Bu illerde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının doğum kayıt işlemleri, noter işlemleri, resmi evrak tasdiki işlemleri, pasaport başvuru ve yenileme işlemleri, ölüm evrakları düzenleme işlemleri Amerika Adana Konsolosluğu yetki alanı içerisinde gerçekleştirilmektedir.

  Adana ve çevre illerinde ikamet eden T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) bulunan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvuruları Amerika Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

  Amerika Adana Konsolosluğu çalışma saatleri

  Adana Amerika Konsolosluğu yalnızca Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Amerika vatandaşlık hizmetleri dahilinde hizmet vermektedir. Amerika göçmen vize ve Amerika göçmen olmayan Vize başvuru işlemleri ile ilgili hizmet vermemektedir. Hafta içi her gün 08:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet sağlamaktadır. Amerika vatandaşlık hizmetleri bölümü yalnızca Salı ve Perşembe günleri randevu ile işlemleri gerçekleştirmektedir.

  Konsolosluk hizmetleri

  Amerika Adana Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Amerika vatandaşlarının pasaport başvuru ve yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, evlilik, ölüm işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

  Amerika vatandaşlık hizmetleri bölümü aracılığı ile pasaport işlemleri, konsolosluk doğum belgesi, oy kullanma yardımı, noter hizmetleri, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. Adana Konsolosluğu Amerika vatandaşlık hizmet bölümü dahilinde işlem gerçekleştirecek herkesin randevu alması gerekmektedir.

  Pasaport – Kimlik yenileme işlemi

  Amerika Adana Konsolosluğu 16 yaşından küçük çocuklar ve yetişkinler için pasaport başvuru işlemleri, pasaport yenileme işlemleri, kimlik yenileme işlemleri, kayıp veya çalıntı işlemleri konusunda hizmet vermektedir. Evrakların eksiksiz olarak hazırlanması halinde pasaport işlemleri ortalama 20 gün sürmektedir.

  Doğum Belgesi işlemleri

  Konsolosluk raporu ile doğum belgesi başvurusu ile (consular report of birth abroad – CRBA) Amerika sınırları dışında doğmuş olan çocuk adına doğum belgesi hazırlanmaktadır.

  Noter hizmetleri

  Amerika ve diğer ülkelerin vatandaşları Amerika Birleşik Devletlerinde kullanacakları evrakları için Adana Konsolosluğundan noterlik hizmeti alabilmektedir. Noter işlemi yapılacak olan belgeler için resimli bir kimlik sunulması gerekmektedir.

  Noter işleminin şahit gerektirmesi halinde şahitler ile birlike Konsolosluğa gidilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Noter hizmetleri için Adana Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

  Apostille şerhi işlemleri

  Amerika Adana Konsolosluğn Türkiye’den alınmış olan resmi belgeler üzerinde onay/tasdik işlemi gerçekleştirme yetkisi bulunmamaktadır. Belgelerin onay ve tasdik işlemleri Adana valiliğinden apostille şerhi yaptırılması halinde gerçekleştirilmektedir. Apostil mührü için belgelerin noter tasdikli temin tercüme işleminin yapılması gerekmektedir.

  Apostil şerhi bulunan belgeler (lahey yasal tasdik sertifikalı) Lahey anlaşmasının geçerli olduğu ülkelerde başka bir merciden onay alınmasına gerek olmadan kullanılabilmektedir.

  Apostil şerhi aşağıda adreste bulunan Adana valiliğinden alınabilmektedir:

  Adana valiliği hukuk işleri müdürlüğü, mücahitler caddesi- Adana

  Amerika Adana Konsolosluğu adres

  Girne bulvarı, güzelevler mahallesi, no:212, Yüreğir / Adana

  Konsolosluk resmi tatil günleri

  Amerika Türkiye Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Konsolosluk ve vize işlemleri sonuçlanma süresi ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına başvuru ve işlemlerin resmi tatil günleri haricinde yapılması tavsiye edilmektedir.

  1 Ocak Yeni Yıl
  15 Ocak Martin Luther King Jr’ın Doğum Günü
  19 Şubat Başkan Washington’ın Doğum Günü
  9-12 Nisan Ramazan Bayramı
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  27 Mayıs Anma Günü
  19 Haziran Federal Tatil
  15-19 Haziran Kurban Bayramı
  4 Temmuz Bağımsızlık Günü
  15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  2 Eylül Labor Day
  14 Ekim Columbus Günü
  28-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  11 Kasım Gaziler Günü
  28 Kasım Şükran Günü
  25 Aralık Noel Tatili
  31 Aralık Yılbaşı Tatili

  Amerika Adana Konsolosluğu – Sıkça sorulan sorular

  Amerika Konsolosluğu vize evrakları içerisinde hangi belgeler yer almaktadır?

  Amerika Konsolosluğu tarafından Amerika vizesine başvuru sürecinde talep edilen belgeler başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle ilk olarak seyahat amacına uygunluk gösterecek olan vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir.

  Vize türünün yanı sıra seyahat süresi, ülke sınırları içerisine giriş hakkı ve başvuru sahibi kişinin mesleki durumu talep edilen belgeler de farklılık olmasına neden olabilmektedir. Pasaport, Amerika vize başvuru formu, talep dilekçesi, biyometrik fotoğraf gibi belgeler tüm başvurularda talep edilmektedir. Diğer belgeler için vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir.

  Amerika turistik vize başvuruları kaç günde sonuçlanmaktadır?

  Amerika turistik, ticari, aile ziyareti vizesi başvuru işlemleri Amerika Konsolosluğu tarafından ortalama 5 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesi konusunda Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Başkonsolosluğu yetkili merciilerdir. Başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti sağlayan akredite vize başvuru merkezlerinin vize taleplerini değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi bulunmamaktadır.

  Amerika vizesi Edirne ilinden nereye başvuru yapılarak alınmaktadır?

  Amerika vizesi Edirne ve çevre illerinde ikamet eden vatandaşlar için ilgili bölgeye hizmet vermekte olan Amerika İstanbul Başkonsolosluğuna yapılmaktadır. Başvurular Edirne ve çevresinde ikamet eden kişiler için akredite vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru aşamasında danışmanlık desteği veren kurumların Amerika vizesi taleplerini değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır.

  Amerika vize reddi durumunda ne yapılabilmektedir?

  Amerika Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilen Amerika vize talepleri ret kararı ile sonuçlandırılabilmektedir. Konsoloslukların başvuruyu olumsuz değerlendirme nedenlerini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat ret nedeninin başvuru sahibine belirtilmiş olması durumunda ilgili nedeni ortadan kaldırmak şartıyla tekrardan başvuru yapılabilmektedir.

  Başvuru sahipleri dilerse vize reddi kararına karşı itiraz dilekçesi yazabilme hakkına sahiptir.

  Amerika vize randevusu alınması halinde şahsen gidilmesi gerekir mi?

  Amerika vize başvuru işlemleri sırasında Amerika Konsolosluğu başvuru sahiplerini tanıma ve seyahat nedenlerini öğrenme amacıyla mülakat gerçekleştirmektedir. Başvuru sahiplerinin söz konusu mülakat için belirtilen gün ve saatte Konsolosluk içerisinde şahsen bulunmaları gerekmektedir.

  Amerika Adana Konsolosluğu 2024 güncel bilgileri sizler ile paylaşmış bulunuyoruz. Hermes Vize’den başvurular için danışmanlık alabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!