close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu

  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu

  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul ve çevre illerinde ikamet etmekte olan vatandaşların vize ve konsolosluk işlemleri konusunda hizmet sağlamaktadır. Amerika sınırları içerisine seyahat edecek T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturma izni) bulunan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme ve karar verme yetkisi Amerika Ankara Büyükelçiliği ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Amerika Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş akredite vize başvuru merkezlerinin vize başvurularını değerlendirme ve onay verme yetkisi bulunmamaktadır.

  Başkonsolosluk vize başvuru işlemleri haricinde Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının pasaport, doğum belgesi, evlilik, boşanma, ölüm, belge tasdiki gibi konsolosluk işlemlerini yürütmektedir. Haziran 2022 tarihi itibariyle İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’nda Başkonsolos olarak Daria Darnell görev almaktadır.

  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgeleri

  İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, İzmit, Yalova (Marmara Bölgesi) illerinde ikamet etmekte olan vatandaşların Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları ve konsolosluk işlemleri İstanbul Amerika Başkonsolosluğu yetki alanı içerisinde yer almaktadır.

  Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurularını değerlendirme ve onay verme işlemleri konusunda yalnızca Amerika Ankara Büyükelçiliği ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğu yetki sahibidir. İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’na Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerini sistem üzerinden online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Amerika online vize başvuru işlemleri sırasında başvuru gerçekleştirilen şehrin belirtilmesi ve Amerika vize randevu talebinin oluşturulması gerekmektedir.

  İstanbul Amerika Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi hergün 08:00 – 16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları Amerika Başkonsolosluğu tarafından randevu sistemi aracılığı ile gerçekleştirilmesi halinde kabul edilmektedir.

  Vize Bilgi Servisi hafta içi hergün 14:30 – 15:30 saatleri arasında vize başvuruları hakkında bilgi vermek, vize randevusu oluşturmak, eksik evraklar ile ilgili yönlendirme yapmak konuları dahilinde hizmet vermektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu

  Başkonsolosluk Hizmetleri

  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni bulunan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemleri konusunda hizmet vermektedir. Ayrıca Başkonsolosluk, Türkiye’de ikamet eden Amerika vatandaşlarının pasaport, kimlik yenileme, doğum, evlilik, ölüm, noter işlemlerini yerine getirmektedir.

  Başkonsolosluk Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü dahilinde Amerika vatandaşları oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı konularında hizmet alabilmektedir. Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü işlemleri için randevu alınması zorunluluğu bulunmaktadır.

  İstanbul Amerika Başkonsolosluğu Adres

  İstinye Mahallesi, Kaplıcalar Mevki No:2 İstinye / İstanbul

  Ulaşım

  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Sarıyer ilçesi İstinye Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ilçesi sahil mevkiinden hareket eden 2240B numaralı Sarıyer otobüsleri veya Şişli ilçesinden hareket eden 29Ş numaralı İstinye Dereiçi otobüsü ile ulaşım sağlanabilmektedir. Metro ulaşımını tercih edenler 4. Levent metro durağı Maslak yönüne doğru devam eden 29B ve 41C hatlarını kullanabilmektedir.

  Başkonsolosluk Resmi Tatil Günleri

  Başkonsolosluk ve diğer Amerika Türkiye Temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Amerika vizesi başvuru işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için resmi tatil günlerini göz önünde bulundurulması herhangi bir gecikme veya aksaklık yaşamamak adına oldukça önem arz etmektedir.

  2023 Yılı Resmi Tatil Günleri

  2 Ocak Yeni Yıl
  16 Ocak Martin Luther King Jr’ın Doğum Günü
  20 Şubat Başkan Washington’ın Doğum Günü
  20 23 Nisan Ramazan Bayramı
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  29 Mayıs Anma Günü
  19 Haziran Federal Tatil
  27 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
  4 Temmuz Bağımsızlık Günü
  15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  4 Eylül Labor Day
  9 Ekim Columbus Günü
  28-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  10 Kasım Gaziler Günü
  23 Kasım Şükran Günü
  25 Aralık Noel Tatili
  31 Aralık Yılbaşı Tatili
  İlginizi Çekebilir  Amerika Ankara Büyükelçiliği

  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu – Sıkça Sorulan Sorular

  Amerika vizesi nasıl alınır ve kaç günde sonuçlanır?

  Amerika vizesi Türkiye Cumhuriyeti ülke sınırları içerisinde hizmet veren yetkili diplomatik temsilcilikleri ve akredite olarak hizmet veren vize başvuru merkezleri aracılığıyla alınabilmektedir. Başvuru işlemleri için öncelikle Amerika Vize Başvuru Formu doldurulması ve vize ücreti ödemesinin ardından konsolosluk randevusu alınması gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri sürece dair gerekli danışmanlık hizmetini sağlamaktadır. Gerekli belgelerinin eksiksiz olarak ibraz edilmesi durumunda başvurular ortalama 4-5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

  Amerika vize başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Amerika vize başvuru işlemlerini başlatmadan önce pasaportun 10 yıldan daha eski olmadığına emin olunması gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik tarihi ve içerisinde 2 adet boş sayfa bulunması oldukça önem arz eden konular arasında yer almaktadır. Bir sonraki aşamada seyahat amacına uygunluk gösteren vize türünün belirlenmesi gerekmektedir.

  Vize türünün belirlenmesinin ardından Amerika DS 160 Vize Başvuru Formunun eksiksiz olarak doldurulması ve randevu oluşturma adımlarının tamamlanması gerekmektedir. Form içerisinde bulunan sorulara gerçeğe uygun, tutarlı yanıtlar verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

  Amerika vizesi başvurusu evrakları vize türüne göre değişir mi?

  Amerika vize başvuru evrakları başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize türünün yanı sıra seyahat süresine ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre talep edilen belgeler arasında farklılık olabilmektedir. Bu nedenle gerekli evraklar listesine ulaşmadan önce seyahat amacına uygun olan vize türünün belirlenmiş olması oldukça önem arz etmektedir.

  Amerika ticari vize belgeleri nelerdir ve davetiye olmadan ticari vize başvurusu yapılabilir mi?

  Amerika ticari vizesine başvuru işlemleri sırasında talep edilen belgelerin eksiksiz olarak bir araya getirilmesi gerekmektedir. Gerekli belgeler seyahat süresine ve seyahat nedenine ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre farklılık göstermektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Adana Konsolosluğu

  Ticari vize başvurularında Amerika sınırları içerisinde bulunan şirket tarafından seyahat nedenini gösteren davetiye mektubunun sunulması zorunluluğu bulunmaktadır. Davetiye içerisinde seyahat nedeni, kişisel bilgiler, şirket bilgileri, seyahat süresi gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir. Ticari vize başvurularında davetiye belgesinin ibraz edilmesi zorunludur.

  Amerika f1 vizesi nedir hangi şartlarda alınabilmektedir?

  Amerika F1 Vizesi kişilerin Amerika sınırları içerisinde ilkokul, lise, üniversite, dil eğitimi gibi nedenlerle akademik kurumlara kayıt yaptırılacak olması durumunda talep edilmektedir. Amerika Büyükelçiliği ve konsoloslukları F1 Vizesi başvurularını eğitim kurumuna kayıt olunan tarihin en fazla 120 iş günü öncesine kadar kabul etmektedir.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi