close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Amerika Green Card

  Amerika Green Card

  Amerika green card (yeşil kart), Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde süresiz olarak çalışma yaşama hakkı doğrultusunda tahsis edilen resmi ikamet kartıdır. ABD dışişleri bakanlığının her yıl düzenlemiş olduğu çekiliş ile yaklaşık olarak 55 bin kişiye green card verilmektedir. Green card çekilişi ABD nüfus sayısında bulunan çeşitliliği artırmak amacıyla düzenlenmektedir. Düzenlenen çekilişe dair sonuçlar resmi web sitesi üzerinden açıklanmaktadır.

  Green Card çekilişi ile başvuruda bulunmaya hak kazanan kişiler gerçekleştirdikleri başvurunun olumlu sonuçlanması halinde ABD sınırları içerisinde süresiz çalışma ve oturum izni sahibi olmaktadır. Green card sahibi olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı devam etmektedir.

  Green kart sahipleri belirlenen şartlara uymaları halinde 5 yıl sonunda ABD vatandaşlığı talebinde bulunma hakkı kazanmaktadır. ABD vatandaşlığı hakkının yanı sıra seçme ve seçilme hakkı hariç tutulmak üzere ülke sınırları içerisinde şirket kurma, ABD sürücü belgesi, burs ve kredi alma gibi haklar da beraberinde gelmektedir.

  Amerika green card başvurusu

  Green card çekiliş başvurusuna eşit haklar doğrultusunda başvurulmakta olup çekilişin kazananları dijital ortamda belirlenmektedir. Green card çekilişine katılabilmek için başvuru sahibinin lise öğrenimini tamamlamış olması ve en az iki yıllık iş deneyimi sahibi olması şartları aranmaktadır.

  Çekiliş başvuru şartlarına ek olarak başvuru yapılmasına izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti çekiliş başvurusuna katılmaya izin verilen ülkeler arasında yer almaktadır. Düzenlenen her başvuru döneminde yalnızca bir defa başvuruda bulunma hakkı verilmektedir. Aynı dönem birden fazla başvuruda bulunan kişiler çekilişe katılma haklarını kaybederek diskalifiye olmaktadır.

  Belirlenen başvuru şartlarına uymaları halinde evli çiftlerin her ikisi de çekilişe ayrı ayrı başvuruda bulunabilmektedir. Başvuruda bulunan eşlerden birinin çekilişi kazanması halinde diğer eş ve çocukları da Amerika green card sahibi olma hakkı kazanmaktadır. Aile bireyleri hakkından yararlanabilmek için birlikte yaşanmıyor olsa bile yasal olarak evli olunan eşe ve 21 yaşından küçük ve bekar olan çocuklara ait bilgilerin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.

  Green card başvuru aşamasında en sık rastlanan ve çekilişe katılmaya engel teşkil eden durum Green card başvuru formu içerisinde yer alan sorulara eksik ve hatalı yanıtlar verilmesi yer almaktadır. Çekiliş başvuru formu içerisinde yer alan sorulara hatalı yanıtlar verilmesi veya boş bırakılması başvurunun iptal edilmesine ve çekiliş hakkının kaybedilmesine neden olmaktadır.

  Amerika green card ile birlikte kişiye ABD sınırları içerisinde yaşama, iş kurma, eğitim görme hakları verilmektedir. Devlet ya da özel sektör ayrımı yapılmaksızın çalışmak isteyenlere istihdam sağlanmaktadır. Öğrencilere devlet üniversitelerinin indirimli ücretlerinden ve Amerika hükümetinin kredi veya burslarından faydalanma hakları sunulmaktadır.

  Amerika green card çekiliş sonuçları

  Green card çekilişinin sonuçlanmasının ardından ABD Göçmenlik Bürosu aracılığı ile çekilişi kazananlara e-posta yolu ile bilgi verilmemektedir. Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ile birlikte sistem tarafından başvuru sahibine teyit numarası (confirmation number) verilmektedir. Başvuru sahibi çekiliş sonuçlarının açıklandığı resmi web sayfası üzerinden teyit numarası ile sonucu görebilmektedir.

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden her yıl yaklaşık olarak 6000 kişi düzenlenen çekilişi kazanmaktadır. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından Amerika Konsolosluğu ile yapılan mülakat sonucu ile birlikte kazananlar Green card sahibi olmaktadır.

  Çekiliş için başvuru yapılabilen bir aylık süre zarfında Türkiye’den yaklaşık olarak 100.000 başvuru gerçekleştirilmektedir. Yapılan başvuruların yalnızca 20.000 kadarı işleme alınabilmektedir. Başvuru formunun doldurulması aşamasında yapılmış hatalar başvurunun işleme alınmamasına neden olmaktadır. Formun tamamının İngilizce olarak ve gerçeğe uygun bilgilerle eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

  Green card çekilişi ile başvuruda bulunmaya hak kazanan ve başvuru süreci olumlu sonuçlanan kişilerin Green card sahibi olduktan sonraki 6 ay içerisinde ABD sınırları içerisine giriş yapma zorunlulukları bulunmaktadır. Green card hakkının devam edebilmesi için daha sonraki yıllar içerisinde de yılda en az bir defa ülke sınırları içerisine giriş yapılması gerekmektedir.

  ABD sınırları içerisinde ne kadar ikamet edildiği önem teşkil etmemektedir. Belirlenen şartların yerine getirilmemesi halinde kişi Green card sahibi olma hakkından vazgeçmiş sayılmaktadır. Bu durumda kişinin 5 yıl sonunda ABD vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkı geri alınmaktadır.

  Amerika green card hakkında sık sorulan sorular

  Green card çekilişine kimler başvuruda bulunabilmektedir?

  Başvuru yapılmasına izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olan herkes Green card çekiliş başvurusunda bulunabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti başvuru yapılmasına izin verilen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle T.C. vatandaşları başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

  Amerika green card çekilişine başvuru şartları nelerdir?

  Başvuru yapılmasına izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olmanın yanı sıra belirlenen 2 koşul daha yer almaktadır. Bu şartlar başvuru sahibinin en az lise öğrenimini tamamlamış olması ve en az 2 yıllık iş tecrübesine sahip olmasıdır. Belirlenen şartlara uygun olmayan kişilerin başvuruları işleme alınamamaktadır.

  Green card sahibi olarak Amerika’da hangi haklara sahip olunur?

  Green xard Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde ikamet etme, çalışma, iş kurma, eğitim alma ve süresiz oturum izni haklarına sahip olmayı sağlamaktadır. Belirlenen şartların sağlanması halinde 5 yıl sonunda Green card sahiplerinin Amerikan vatandaşlığına başvurma hakkı da bulunmaktadır.

  Amerika green card çekiliş sonuçları nereden öğrenilir?

  Green card çekiliş başvurusunun ardından sistem tarafından verilen teyit numarasının saklanması gerekmektedir. ABD dışişleri bakanlığı tarafından belirlenmiş olan tarihlerde çekiliş sonuçları açıklanmaktadır. Her yıl genellikle mayıs ayında açıklanan sonuçlar resmi web sitesi üzerinden teyit numarası aracılığı ile görülmektedir.

  Amerika green card başvurularınızda Hermes vizeden destek alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uzman danışmanlarımıza ulaşmanız yeterlidir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!