close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Amerika Cenaze Nakil İşlemleri

  Amerika Cenaze Nakil İşlemleri

  Vefat eden Amerika Birleşik Devletleri vatandaşların Türkiy’de yapılacak Amerika cenaze nakil işlemleri kapsamında Türk resmi makamlarından belgeler ve aynı zamanda Amerika konsolosluğu cenaze onayının alınması gereklidir. Yurt dışı cenaze naklinin gerçekleşebilmesi için gerekli olan birincil evrak ölüm belgesidir.

  Ölüm belgesi vefatın gerçekleştiği yer ve şekline göre farklı kurum ya da yetkilendirilmiş kişiler tarafından tanzim edilebilir. Evde doğal nedenler ile vefat eden ABD vatandaşı için ölüm belgesi düzenlenmesi maksadıyla ilgili belediye aranarak tabip talebinde bulunulmalıdır. Gelen tabip tarafından ölüm tasdiklenerek ilgili kişi için ölüm belgesi tanzim edilir. Hastanede doğal nedenler ile vefat eden Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı için hastane yetkilisi doktor tarafından ölüm belgesi düzenlenir.

  Ölümün adli olay sonucu gerçekleşmesi halinde ise ilgili Cumhuriyet Savcılığı, cenazenin inceleme amacıyla Adli Tıp Kurumuna kaldırılmasından sonra ise bahse konu kurum tarafından ölüm belgesi tanzim edilir. Amerika cenaze nakil işlemleri kapsamında düzenlenecek ölüm belgesinde vefat eden kişinin pasaport bilgileri ile ölüm nedeni ve yeri de belirtilmelidir. Ölümün bulaşıcı bir hastalık sebebi ile gerçekleşmesi durumunda Amerika cenaze işleri kapsamında bu durumun ölüm belgesinde yer alması zorunludur.

  Amerika Cenaze Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Ölüm belgesi vefat eden Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının birinci derece yakını ya da onun tarafından vekalet ile görevlendirdiği kişilerce temin edilebilir. Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ölüm en geç 10 gün içerisinde nüfus müdürlüğüne bildirilmelidir. Amerika cenaze işleri kapsamında nüfus müdürlüğünden formül C belgesinin (çok dilli ölüm belgesi) alınması gereklidir.

  Bahse konu belge gümrük müdürlüğüne ibraz edilmektedir. Vefat eden Amerika vatandaşının cenazesinin yurt dışına nakli için yol izin belgesinin alınması mecburidir. Bahse konu belge ilgili belediyeye müracaat edilerek temin edilmektedir. İlgili belediye tarafından yol izin belgesi verilebilmesi için ölüm belgesi talep edilmektedir.

  Amerika cenaze nakil işlemleri kapsamında yapılması gereken diğer bir işlem ise tahnit raporunun tanzim edilmesidir. Tahnit, vefat den Amerika Birleşik Devletleri vatandaşına ait cenazenin yıkanması, temizlenmesi ve ilaçlanması işlemidir. Bu işleme ait rapor ibrazı gümrük müdürlüğü ve gönderim yapılacak bazı havayolu şirketleri tarafından zorunlu tutulmuştur.

  Cenazenin yurt dışına nakli için Amerika konsolosluğu cenaze onayı alınması gereklidir. Bahse konu onay için ölüm belgesi ve vefat eden kişiye ait pasaport bilgilerinin sunulması şarttır. Amerika konsolosluğu tarafından ölüm teyit edildikten sonra Amerika cenaze nakil işlemleri için onay verilmektedir.

  Gümrük ve Havayolu Nakil İşlemleri Hakkında

  Gerekli tüm belgelerin temin edilmesinin ardından cenazenin ülkesine nakli için ilgili gümrük müdürlüğüne belge ibrazı yapılmalıdır. Gümrük müdürlüğüne sözlü beyanda bulunularak istenen belgelerin teslim edilmesi gereklidir. Gümrük müdürlüğü tarafından istenen belgeler aşağıda belirtilmiştir.

  • Ölüm belgesi
  • Formül C (çok dilli ölüm belgesi)
  • Tahnit raporu
  • Yol izin belgesi

  Yukarıda listelenen evrakların gümrük müdürlüğüne sunulmasının ardından cenazenin gönderimi yapılacak havayolu şirketine teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edilirken ölüm belgesi ve konsolosluktan alınan onayında ilgili havayolu şirketine sunulması zorunludur. Havayolu şirketleri tarafından cenazenin kabulü için bazı koşulların sağlanması istenmektedir.

  Tabutun metal çinko, sağlam ahşap ya da kurşundan üretilmesi şartı aranmaktadır. Aynı zamanda cenaze teslim edilirken tabut kanvas ya da çuval ile içerisi görünmeyecek şekilde sarılmalıdır. Tabutun kötü koku ve sızdırmaya karşı etkili olması aranan diğer şartlar arasındadır.

  Cenazesi yurt dışına gönderilmek istenen Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının bulaşıcı hastalık sebebi ile vefat etmesi durumunda ölüm belgesinde bu durumun yer alması gerekmektedir. Aynı zamanda tabut kontrolü sağlandıktan sonra kapak lehimlenerek kapatılmalıdır.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!