close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri

  Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri

  Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yaşamak ve çalışma isteyen kişilerin kişisel özelliklerine uygun olan bir Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri ile vize sahibi olmaları gerekmektedir. Amerika çalışma vizesi dahilinde şirket içi transferi olağanüstü yetenek, spor, sanat, din görevlisi gibi kategorilerde geçici veya sürekli çalışmaya yönelik vize türleri bulunmaktadır.

  Başvuru yapılacak Amerika Çalışma Vizesi türü yapılan işe, Amerika sınırları içerisinde birlikte çalışılacak işverene veya başvuru sahibinin uyruğuna göre farklılık gösterebilmektedir. Çalışma vizesi ile ABD sınırları içerisinde ikamet etme, çalışma ve gerekli koşullara uyulması halinde süresiz oturum izni sahibi olma hakkı verilmektedir. Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri dahilinde başvuru sahibi ailesinin de seyahat katılarak Amerika sınırları içerisinde yaşama hakkı bulunmaktadır.

  Amerika ülke sınırları içerisinde daimi olarak çalışmak ve yaşamak isteyen kişilerin Amerika E1- E2 Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Amerika E1-E2 Vizesi başvurusu gerçekleştirebilmesi için başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke ile ABD arasında karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmaları bulunması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika E1 Ticaretçi Vizesi ve Amerika E2 Yatırımcı Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

  Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri – Vize Türleri

  Amerika H-1B Vizesi

  Belirli bir iş kolunda yüksek eğitim görmüş ve yüksek derecede uzmanlaşmış özel mesleğe sahip olan kişiler Amerika H-1B Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Devletler arası araştırma geliştirme ve özel üretim projelerinde görevli olan seçkin manken ve modeller H-1B vizesine başvurabilmektedir. Amerika H-1B vizesi ABD sınırları içerisinde 3 yıl boyunca yaşama ve çalışma hakkı tanımaktadır. Vize süreli talep edilmesi doğrultusunda işveren başvurusu ile 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

  Amerika H-1B Vizesi başvurusunda bulunabilmek için başvuru sahibinin Amerika’da çalışacağı iş alanında en az lisans eğitimini tamamlamış olması şartı aranmaktadır. Bu pozisyon dahilinde çalışacak kişi Amerika eyaletlerine farklılık gösteren Amerika asgari ücret tutardan daha azına çalıştırılamamaktadır. Ayrıca yine bu pozisyon dahilinde çalışacak kişiye aynı işyerinde aynı pozisyonda çalışan diğer çalışanlardan daha az ücret ödenmesi yasal olarak mümkün değildir. H-B1 vize başvurusunun konsolosluk tarafından kabul edilmesi için öncelikle uygun diploma ve iş tecrübesi sahibi olunması gerekmektedir.

  Amerika H-1B vizesi geçici süreli çalışma vizesi türleri arasında yer almaktadır ve vize başvuruları her yıl 1 Nisan tarihi itibariyle başlamaktadır. 5 gün süren vize başvuru sonucunda belirtilen şartları yerine getirmemiş olan ve eksik evrak ile yapılan başvurular reddedilmektedir. Yüksek lisans eğitimini ABD sınırları içerisinde tamamlamış olan kişiler ayrı bir çekilişe tabi tutulmaktadır. Çekiliş sonucunda Amerika H-1B Vizesi sahibi olmaya hak kazanan kişilerin vizeleri Amerika mali yıl başlangıcı olan 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmaktadır.

  İlginizi Çekebilir  Amerika K Nişanlı Vizesi

  Amerika H-1B vize sahibi olan kişi eş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları Amerika H4 vizesine başvurabilmektedir. Amerika H4 vizesi sahibi olan H1-B vize sahibinin eşi Amerika sınırları içerisinde yaşama hakkına sahiptir fakat herhangi bir işte çalışma hakkı bulunmamaktadır. H-1B vize sahibinin H4 vizesi sahibi çocukları Amerika sınırları içerisinde oldukları süre boyunca eğitim görebilmektedir.

  Amerika H-2A Vizesi

  Geçici süreli, mevsimlik veya sezonluk çalışan tarım işçileri Amerika H-2A vizesine başvurabilmektedir. Bu kategorideki vize başvuru Amerika Birleşik Devletleri ihtiyacına göre belirlenmektedir.

  Amerika H-2B Vizesi

  Amerika H-2B Vizesine mevsimlik veya sezonluk tarım dışı işçileri başvuru yapabilmektedir. Bu kategorideki vize başvuru Amerika Birleşik Devletleri ihtiyacına göre belirlenmektedir.

  Amerika H3 Vizesi

  Tıbbi veya akademik eğitimlerin haricinde yalnızca ABD sınırları içerisindeki zihinsel, duygusal veya fiziksel olarak dezavantaja sahip çocukların eğitimi için gerekli programlara katılacak ve bu alanlar dahilinde staj yapacak kişilerin Amerika H3 vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

  Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi

  Uluslararası şirketlerin ABD şubelerinde çalışacak yönetici, müdür ve uzmanlar Amerika L1 vizesi sahibi olarak Amerika sınırları içerisinde çalışabilmektedir. Amerika L1 vizesi sahipleri belirlenen şartlara uymaları halinde Amerika Green Card sahibi olarak ABD sınırları içerisinde süresiz olarak yaşayabilmektedir.

  Amerika L1 Vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin son 3 yıl içerisinde ABD sınırları dışındaki bir şirkette en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca L1 vizesine başvuracak kişilerin şirketin Türkiye şubesinde yönetici, müdür veya uzman olarak son 3 yıl içerisinde en az 1 yıl boyunca çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca Amerika şubesinde Türkiye şubesinde çalışılan pozisyonda çalışılacak olması şartı aranmaktadır.

  Amerika sınırları içerisinde çalışılan şirketin ABD şubesini açma amacı ile seyahat edecek kişiler L1 vizesi ile 1 yıl boyunca Amerika sınırları içerisinde çalışabilmektedir. 1 yıllık vize süresinin sonunda talep edilmesi halinde ABD Göçmenlik Ofisi incelemesi sonunda uygun bulunması halinde vize süresi uzatılabilmektedir.

  Yönetici ve müdür pozisyonunda olan kişiler Amerika L-1A vizesi başvurusunda bulunarak onaylanması halinde 7 yıla kadar ABD sınırları içerisinde çalışabilmektedir Uzman pozisyonunda olarak çalışacak kişiler ise Amerika L-1B vizesi ile 5 yıl boyunca Amerika’da bulunabilmektedir.

  Amerika L Şirketi İçi Transfer Vizesi sahibi kişinin eş ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları AmerikaL2 vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. L2 vizesi başvurusunda bulunan aile üyelerinin vize süre uzunlukları asıl vize sahibinin vizesine bağlı olarak belirlenmektedir.

  Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi

  Sanat, bilim, eğitim, iş dünyası ve atletizm gibi alanlar dahilde olağanüstü yetenek ve başarı sahibi olan kişiler ve hem ulusal hem de uluslararası başarıya sahip sinema – televizyon alanlarında çalışan kişiler Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi için başvuruda bulunabilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Seyahat Sağlık Sigortası

  Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri – O Vizesi Türleri

  • Amerika O-1A Vizesi: Bilim, eğitim, iş, atletizm alanlarında olan kişilere,
  • Amerika O-1B Vizesi: Sinema ve televizyon endüstrisinde bulunan kişilere,
  • Amerika O-2 Vizesi: Amerika O vizesi sahibine yardım ve eşlik edecek kişilere,
  • Amerika O-3 Vizesi: Amerika O vizesi sahibinin eş veya çocuklarına tahsis edilmektedir.

  Amerika P Vizesi

  Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri dahilinde Amerika P Vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin müzik, tiyatro, sanatsal veya sportif performans için tanıtım veya koçluk yapma amacı ile seyahat edecek olması gerekmektedir.

  Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri – P Vizesi Türleri

  Amerika P-1A Vizesi

  Amerika P-1A vizesi atletlerin başvuruda bulunması gereken bir vize türüdür. Bireysel atletler yarışma veya etkinlik için 5 yıl süreli Amerika sınırları içerisinde kalabilmektedir. Belirtilen süre en az fazla 5 yıl daha uzatılabilmektedir.

  Amerika P-1B Vizesi

  Amerika P-1B vizesine bir eğlence grubunun üyesi olma şartı ile başvuru yapılabilmektedir. P-1B vizesi 1 yıl süreli olarak ABD sınırları içerisinde kalabilmektedir. Belirtilen süre en fazla 1 yıl daha uzatılabilmketedir.

  Amerika P2 Vizesi

  Amerika P2 vizesine Amerika sınırları içerisinde gerçekleşecek bir performans veya etkinliğe katılacak sanatçılar başvuru yapabilmektedir. Sanatçılar P2 vizesi ile ABD sınırları içerisinde 1 yıl bolunca ikamet edebilmektedir. Belirtilen süre en fazla 1 yıl daha uzatılabilmektedir.

  Amerika P3 Vizesi

  Amerika P vizesi sahibi ile birlikte çalışacak olan kişiler ve hizmetlileri Amerika P3 vizesine başvurabilmektedir.

  Amerika P4 Vizesi

  Amerika vizesi sahibinin eş ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları P4 vizesine başvuru yapabilmektedir. P4 vizesi sahibi eş ve çocukların ABD sınırları içerisinde çalışma hakkı bulunmamaktadır. P vizesi sahibi kişi P4 vizesi sahibi çocukları Amerika sınırları içerisinde eğitim görebilmektedir.

  Amerika Q1 Kültürel Değişim Programı Vizesi

  Uluslararası Kültürel Değişim Programı dahilinde Amerika sınırları içerisine seyahat edecek kişilerin Amerika Q1 Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Amerika Q1 Kültürel Değişim Programı Vizesi ile ABD sınırları içerisinde 15 aya kadar ikamet edilebilmektedir. Amerika sınırları içerisinde dahil olunan program süresinin bitiminden itibaren 30 gün içerisinde ABD ülkesinden çıkış yapılması gerekmektedir.

  Amerika R Din Görevlisi Vizesi

  Amerika sınırları içerisinde geçici süreliğine dini bir görev dahilinde çalışacak olan kişiler Amerika Çalışma Vizesi dahilinde yer alan Amerika R Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Amerika R vizesi başvurusu gerçekleştirecek olan kişinin gerçek ve kar amacı gütmeyen bir dini topluluğun en az 2 yıldır üyesi olması şartı aranmaktadır. Amerika R1 vizesi ile ABD sınırları içerisinde 30 ay ikamet edilebilmektedir. Belirtilen süre en fazla 60 aya kadar uzatılabilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika ESTA Vizesi İşlemleri

  Amerika R1 vizesi sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları Amerika R2 vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. R2 vizesi ABD sınırları içerisinde çalışma hakkı tanımamaktadır.

  Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri Gerekli Evrakları

  • T.C. Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
  • Seyahat bitiş süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport,
  • Sahip olunması halinde eski pasaportlar,
  • Güncel tarihli 2 adet Biyometrik Fotoğraf,
  • Tam vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • Şahsi Vize Talep Dilekçesi,
  • Amerika Vize Başvuru Formu / DS-160 Formu,
  • I-129 Formu belgelerin vize başvuru aşamasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri – Sıkça Sorulan Sorular

  Amerika vizesi nereden alınır?

  Amerika vizesine başvuruda bulunacak olan kişiler vize taleplerini Türkiye’de ikamet ettikleri bölgeye hizmet vermekte olan yetkili diplomatik temsilcilik aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir. Başvuru sahipleri dilerse konsolosluk tarafından yetki verilmiş olan akredite vize başvuru merkezleri ile vize sürecini tamamlayabilmektedir.

  Amerika aile birleşimi vize başvurusu hangi şartlarda yapılabilmektedir?

  ABD sınırları içerisinde ikamet eden eşin yanına yerleşecek olan kişinin Amerika evlilik vizesi adı ile bilinen Amerika Aile Birleşimi Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Amerika Aile Birleşim Vizesi (D Tipi) Uzun Süreli Vize kategorisinde bulunmaktadır. Söz konusu vize ile ABD sınırları içerisinde uzun süre ikamet edilebilmektedir.

  Amerika vizesi Edirne ilinde ikamet edilmesi halinde nasıl alınabilmektedir?

  Edirne ve çevre illerinde ikamet etmekte olan kişiler İstanbul Amerika Başkonsolosluğu yetki alanı içerisinde bulunmaktadır. Başvurular diplomatik temsilciliğe veya yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Vize taleplerini kabul etme ve değerlendirme Amerika İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanı içerisinde bulunmaktadır. Danışmanlık hizmeti veren kurumların vize taleplerini değerlendirme yetkisi söz konusu değildir

  Türkmen vatandaşları için Amerika vizesi başvurusu nereden yapılmaktadır?

  Türkiye sınırları içerisinde yasal olarak ikamet (oturum) izni bulunan Türkmen vatandaşları Amerika vize başvuru işlemlerini ikamet bölgelerine en yakın diplomatik temsilciliğe yapabilmektedir. Başvuru işlemleri aynı zamanda konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilmektedir.

  Amerika ticari vize evrakları nelerdir?

  Amerika ticari vize başvurusunda talep edilen belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi değerlendirme işlemleri sürecinde oldukça önem arz etmektedir. Başvuru sahibi kişinin ticari faaliyet nedeniyle Amerika seyahati gerçekleştirecek olması durumunda ilgili şirket veya firma tarafından gönderilen davetiye mektubunun başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Amerika ticari vize sayfasında diğer gerekli evraklar ve başvuru adımları yer almaktadır.

  Bize Ulaşın!

   Seyahat Süresi