close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Amerika Ankara Büyükelçiliği

  Amerika Ankara Büyükelçiliği

  Amerika Büyükelçiliği, uluslararası hukuk teamüllerine uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara sınırları içerisinde bulunmaktadır. Amerika Ankara Büyükelçiliği Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye’deki resmi diplomatik temsilciliği pozisyonunda yer almaktadır.

  Büyükelçilik ABD ve T.C. arasındaki kültürel, ekonomik, diplomatik ve politik ilişkilerin yürütülmesi ve geliştirilmesi konularında görev sahibi konumunda yer almaktadır. Ayrıca bünyesinde bulundurduğu Konsolosluk ve vize departmanları ile Amerika sınırları içerisine seyahat etmek isteyen T.C. ve Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmek isteyen ABD vatandaşlarına hizmet sağlamaktadır.

  ABD sınırları içerisine seyahat edecek olan T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme ve onay verme yetkisi Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Başkonsolosluğu’na aittir. Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Konsoloslukları faaliyet alanları içerisinde ikamet etmekte olan kişilerin vize ve konsolosluk işlemleri konusunda yetki sahibidir.

  Büyükelçilik ve Konsolosluk işlemleri dahilinde vize başvuruları ile birlikte Türkiye’de ikamet eden Amerika vatandaşlarının pasaport, doğum, kimlik yenileme, apostil (belge tasdiki), evlilik, boşanma, ölüm ve noter işlemleri ile ilgili olarak hizmet verilmektedir.

  Amerika Ankara Büyükelçiliği görev bölgesi

  Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay (Antakya), Hakkari, Iğdır, İçel (Mersin). Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa. Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden vatandaşların vize ve Konsolosluk işlemleri için Amerika Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  Amerika göçmen olmayan vize başvuruları yalnızca Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ve Amerika Ankara Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Amerika Büyükelçiliği Amerika göçmen olmayan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini sistem üzerinden online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Amerika online vize işlemleri sırasında sistem üzerinden başvuru şehrinin belirtilmesi ve randevu talebinin oluşturulması gerekmektedir.

  Ankara Amerika Büyükelçiliği çalışma saatleri

  Ankara Amerika Büyükelçiliği hafta içi 08:30 – 17:00 saatleri arasında, Ankara Konsolosluk bölümü ise 11:00 – 12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Amerika göçmen olmayan vize başvuruları Büyükelçilik tarafından randevu sistemi ile kabul edilmektedir.

  Amerika Ankara Büyükelçiliği vize randevu bölümü pazartesi ve cuma günleri 08:30 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ankara Amerika Büyükelçiliği vize bilgi servisi hafta içi 07:00 – 19:00 saatleri arası başvuru sahibinin internet erişimi olmaması halinde vize randevusu almak, başvurular hakkında bilgi edinmek, eksik evrak ile ilgili yönlendirme yapmak konularında hizmet sağlamaktadır.

  Amerika Ankara Büyükelçilik hizmetleri

  Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının Konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Amerika vatandaşlarının pasaport, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, evlilik, boşanma, ölüm gibi konsoloslukları işlemlerini gerçekleştirme görevine sahiptir.

  Ankara Amerika Büyükelçiliği Amerika vatandaşları hizmet bölümü pasaport çıkarma, yenileme, konsolosluk doğum belgesi, oy kullanma yardımı, noter hizmetleri, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri sağlamaktadır. Amerikan vatandaşları hizmet bölümü dahilinde işlem gerçekleştirecek kişilerin randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır.

  Amerika Ankara Büyükelçiliği adres

  Atatürk bulvarı no:110 kavaklıdere / Çankaya / Ankara

  Ulaşım

  Metro Ankaray ile Kızılay durağına ulaşılmasının ardından güvenparkı geçerek, Atatürk Bulvarı üzerinden Akay Kavşağı istikametine doğru devam edilmesi gerekmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasını geçtikten sonra solda konumlanan cadde üzerindeki Çankaya belediyesi karşısında Amerika Ankara Büyükelçilik binası yer almaktadır.

  Ankara oran sitesi bölgesinden ulaşım sağlamak isteyen kişiler Ego 188 ve Ego 135 numaralı otobüsleri kullanarak Çankaya’ya varabilmektedir. Ayrıca Ankara altınpark istikametinden hareket eden Ego 413 numaralı otobüsleri kullanarak Çankaya semtine ulaşım sağlanabilmektedir.

  Büyükelçilik Resmi Tatil Günleri

  Amerika Türkiye Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Konsolosluk ve vize işlemleri sonuçlanma süresi ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına başvuru ve işlemlerin resmi tatil günleri haricinde yapılması tavsiye edilmektedir.

  1 Ocak Yeni Yıl
  15 Ocak Martin Luther King Jr’ın Doğum Günü
  19 Şubat Başkan Washington’ın Doğum Günü
  9-12 Nisan Ramazan Bayramı
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  27 Mayıs Anma Günü
  19 Haziran Federal Tatil
  15-19 Haziran Kurban Bayramı
  4 Temmuz Bağımsızlık Günü
  15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  2 Eylül Labor Day
  14 Ekim Columbus Günü
  28-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  11 Kasım Gaziler Günü
  28 Kasım Şükran Günü
  25 Aralık Noel Tatili
  31 Aralık Yılbaşı Tatili

  Amerika Ankara Büyükelçiliği – Sıkça sorulan sorular

  Amerika Konsolosluğu randevu işlemleri nasıl yapılmaktadır?

  Amerika Konsolosluğu vize randevusu için öncelikli olarak Amerika DS 160 vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu doldurma işlemlerinin ardından Amerika vize başvuru ücretinin ödenmesi ile birlikte Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınabilmektedir.

  Amerika vizesi mülakat soruları ne olarak sorulmaktadır?

  Amerika vizesine başvuru sürecinde yapılan mülakat sırasında başvuru sahibine yöneltilen sorular seyahat nedenine göre farklılık göstermektedir. Yöneltilen sorulara kısa ve net yanıtlar verilmesi değerlendirme aşamasında oldukça önem arz etmektedir. Başvuru formunda bulunan sorulara verilen cevaplar ile mülakat sırasında sorulan sorulara verilen yanıtların birbirini desteklemesi gerekmektedir.

  İran vatandaşları için Amerika vizesi başvuru işlemleri nereye yapılmaktadır?

  T.C. sınırları içerisinde yasal olarak ikamet (oturum) iznine sahip olan İran vatandaşları Amerika vizesine başvurularını Amerika Ankara Büyükelçiliği veya yetkili Konsolosluklarına yapabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti oturum izni bulunan İran vatandaşları başvuru işlemlerini Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla da gerçekleştirebilmektedir.

  Amerika vizesi Ankara sınırları içerisinde ikamet edilmesi durumunda nereden alınmaktadır?

  Ankara ve çevre illerinde ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum iznine sahip yabancı ülke vatandaşları başvurularını Ankara Amerika Büyükelçiliğine yapabilmektedir. Başvuru işlemleri başvuru sahibinin ikamet bölgesine hizmet vermekte olan yetkili temsilcilik aracılığıyla yapılmaktadır. Vize talepleri Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilmektedir.

  Amerika randevu alma işlemleri online olarak yapılır mı?

  Amerika vize randevusu işlemleri için öncelikle Amerika Vize Başvuru Formu – DS 160 Formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu doldurma ve vize ücreti ödeme aşamalarının ardından Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden online olarak randevu oluşturulabilmektedir.

  Amerika Ankara Büyükelçiliği 2024 resmi tatil günleri, elçilik görev alanları gibi bilgileri sizlere yazımızda paylaştık. Hermes Vize bir danışmanlık firması olmaktadır.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!