close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi

  Amerika ülke sınırları içerisine aile, akraba, arkadaş ziyareti gibi nedenlerle seyahat edecek kişilerin Amerika Aile Ziyareti Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Amerika Aile Ziyareti Vizesi B2 Ziyaretçi Vize kategorisinde yer almaktadır.

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi ile ilgili kararları Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Konsolosluğu almaktadır. Vize başvuru değerlendirme ve sonuçlandırma işlemleri ile ilgili yetkili başka bir mercii bulunmamaktadır. Konsolosluklara idari destek sağlayan vize başvuru merkezlerinin başvurulara ilişkin kararlarda üzerinden hiçbir sorumluluğu ve inisiyatifi bulunmamaktadır.

  Ülkeleri içerisinde Amerika dış temsilciliği yer almayan yabancı uyruklu kişiler, Amerika vizesi başvuru işlemlerini ikamet ettikleri ülkeye en yakın ülkede faaliyet gösteren Amerika Konsoloslukları aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir. Örneğin; Irak ve Suriye vatandaşları için Amerika vizesi başvuruları Amerika Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi başvurusu gerçekleştirecek olan T.C. Oturum (İkamet) İzni bulunan yabancı uyruklu vatandaşların en az 6 ay daha geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi orijinalini fotokopisi ile birlikte ibraz etmeleri gerekmektedir.

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evrakları

  Pasaport

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin Amerika Konsolosluğuna seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaport ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve içerisinde vize basımı için en az 2 boş sayfa bulundurması gerekmektedir. Başvuru aşamasında varsa eski pasaportların da sunulması zorunluluğu bulunmaktadır.

  Biyometrik Fotoğraf

  Aile/Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda talep edilen 2 adet biyometrik fotoğrafın 5×5 cm ölçülerinde olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın son 6 ay içerisinde beyaz fona ve diğer şartlara uyacak şekilde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğrafın daha önceki vize işlemlerinde ve pasaportta kullanılmamış olması şartı bulunmaktadır.

  Biyometrik fotoğraf çözünürlüğünün en düşük 600×600 piksel, en yüksek 1200×1200 piksel olması gerekmektedir. Biyometrik Fotoğrafın Amerika vize formu DS-160 Başvuru Formu doldurulması aşamasında dijital olarak yüklenmesi gerekmektedir.

  Belirlenen şartlara uygunluk göstermesi açısından saçın üst tarafı ve boyun arasındaki yüzün tamamının gözükmesi gerekmektedir. Yüzün fotoğraf çerçevesini ortalaması ve 25-35 mm veya %50-70’lik kısmını kaplaması gerekmektedir.

  Dini sebeplerin haricinde biyometrik fotoğrafta şapka, bere gibi aksesuarların kullanılmaması gerekmektedir. Dini sebeplerden dolayı başörtüsü kullanılması halinde yüz hatlarının gölgelenmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

  Nüfus Cüzdanı, Evlilik Cüzdanı veya Boşanma ilamı

  Amerika aile/arkadaş ziyareti vizesi başvuru aşamasında başvuru sahibinin nüfus cüzdanı ön ve arka yüzüne ait fotokopileri ibraz etmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin evli olması durumunda evlilik cüzdanı, evliliğini sonlandırmış olması halinde boşanma ilamı sunması zorunluluğu bulunmaktadır.

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi Talep Dilekçesi

  Amerika Aile/Arkadaş Ziyareti vize başvuru aşamasında Amerika Büyükelçiliğine hitaben İngilizce olarak ziyaret amacını ve vize talebini belirten dilekçe sunulması gerekmektedir.

  Aile Ziyareti Vize talebinde bulunan kişi şirket veya kurum çalışanı ise; vize talep dilekçesinin bağlı olduğu kurum/şirket yetkili tarafından şirketin antetli kağıdına yazılması gerekmektedir. Vize talep dilekçesi İngilizce olarak Amerika Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.

  Dilekçe içerisinde vize başvuru sahibinin şirketteki görevi, maaş bilgisi, seyahat tarihleri sırasında izinli olduğu günler, seyahat sponsoru bilgileri yer almalıdır. İçerisinde seyahat bitiş tarihinden sonra başvuru sahibinin görevine geri döneceğinin taahhüdü bulunan izin dilekçesinin imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunan kişi şirket sahibi ise; vize talep dilekçesini şirketin antetli kağıdına hazırlaması gerekmektedir. Dilekçe içerisinde seyahat amacı, seyahat planı ve başvuru sahibini şirket ortaklık ve pozisyon bilgilerinin yer alması gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

  Amerika Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

  Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine seyahatini aile, akraba ve arkadaş ziyareti amacı ile gerçekleştirecek kişilerin başvuru aşamasında davetiye ibraz etmeleri gerekmektedir. Davetiyenin İngilizce olarak davet sahibi tarafından yazılması ve seyahat planını detaylı olarak davet mektubu içerisinde açıklaması gerekmektedir.

  Amerika Aile Ziyareti Vize davetiyesi içerisinde davet eden tarafın kişisel bilgileri ve iletişim bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Davet edilen kişi ile akrabalık derecesi ve başvuru sahibinin bilgilerinin de bulunması şartı aranmaktadır.

  Davet mektubu içerisinde ayrıca seyahatin amacı ve sponsoru, ziyaret tarihleri, konaklaması bilgilerinin de sunulması gerekmektedir. Davet eden tarafa ait Amerika Vatandaşlık Kartı/Oturum Kartı fotokopisi, maaş bordrosunun da davetiyeye eklenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

  Finansal Duruma İlişkin Belgeler

  Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi başvurusu sırasında Amerika Konsolosluğu başvuru sahibinin seyahat masraflarının karşılığı olan bakiyeyi banka hesabında Euro/TL veya USD cinsinden teminat niteliğindegörmeyi talep etmektedir. Başvuru sahibine ait Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü son 3 ayın aktif hesap hareketini gösterecek şekilde hazırlanmış olmalıdır.

  Hesap dökümünün 1 hafta içerisinde alınmış olması, banka yetkilisi tarafından imzalanması, kaşelenmesi ve ekinde imza sirküleri bulundurması gerekmektedir. Amerika B2 Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunacak kişinin son 3 aya ait bordolarını bağlı olduğu kurum veya şirketin kaşe ve ıslak imzasına sahip olarak ibraz etmesi gerekmektedir.

  Amerika Aile/Akraba Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi emekli ise; emekli maaşının son 3 aya ait hesap dökümünü sunmalıdır. Evraklar arasına varsa emeklilik kartının ön ve arka yüzüne ait fotokopileri eklenmelidir.

  Amerika B2 Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ise; Amerika seyahat sponsoru olan ebeveyn tarafından ziyaret tarihleri, seyahat planı ve seyahat masraflarının karşılanmasına dair bilgilerin yer aldığı dilekçe sunulması şartı aranmaktadır. Seyahat masraflarına sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumunu gösteren belgelerin dilekçeye eklenmesi gerekmektedir.

  Dilekçe dahilinde ayrıca nüfus cüzdanı fotokopisi, tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ebeveynlere ait evlilik cüzdanı fotokopisi eklenmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin reşit olmaması halinde ebeveyn iznini gösteren Amerika vizesi için muvafakatname noter tasdiki ile ibraz edilmelidir.

  Amerika Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunacak kişi ev hanımı ise; seyahat masraflarına sponsor olan kişinin eşi olması halinde vize talep dilekçesine ek olarak sponsora ait mali ve mesleki evrakların eklenmesi gerekmektedir. Sahip olunması halinde başvuru sahibine ait tapu, kredi kartı ekstreleri, araç ruhsatı ve kira gelirlerini gösteren evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir.

  İş/Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

  Aile ziyareti amacı ile Amerika vizesi başvurusunda bulunacak kişi kurum/şirket çalışanı ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve bağlı bulunan şirket veya kurumun antetli kağıdına yazılmış Görev Belgesi veya İzin Belgesi evraklarının ibraz edilmesi gerekmektedir. İzin belgesinin şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru sahibinin sahip olması halinde Görev Kimlik Kartı fotokopisini de gerekli evraklara eklemesi şartı aranmaktadır.

  Amerika Aile/Akraba Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi çiftçi ise; bağlı olunan Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisini ek olarak gerekli evraklar arasında eklemesi gerekemektedir. Başvuru sahibi öğrenci ise; güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisinin gerekli evraklara ek olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Amerika B2 Aile Ziyaret Vizesi başvuru sahibi avukatdoktoreczacıdiş Hekimimühendis ise; vize işlemleri için mesleği ile ilgili Oda Kaydı veya Meslek Kimlik Kartı belgelerini sunması gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Transit Vize

  Başvuru Sahibi veya Sponsor Kişinin Şirketine Ait Belgeler

  • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi: Amerika Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi veya seyahat sponsoru olan kişinin bağlı olduğu şirketin isim ve ünvan değişikliğini göstermesi açısından önem arz etmektedir.
  • İmza Sirküleri: Başvuru sahibinin bağlı olduğu şirket içerisinde imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği belgenin vize işlemleri sırasında ibraz edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Vergi Levhası Fotokopisi: Başvuru sahibinin bağlı olduğu şirketin son yıla ait vergi bilgilerinin yer aldığı belgenin başvuru aşamasında gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Faaliyet Belgesi: Talep edilen belgenin son 3 ay tarihli olması şartı aranmaktadır.

  Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinin seyahat planını destekleyen evrakları ibraz etmesi gerekmektedir. Amerika vize başvuru aşamasında seyahat planı dahilinde olan, ulaşım ve konaklamaya ait rezervasyon bilgilerini içeren evrakların sunulması şartı aranmaktadır. Sahip olunan ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının seyahat tarihlerini desteklemesi ve başvuru sahibi adına düzenlenmiş olması gerekmektedir.

  Amerika Aile Ziyareti Vize Başvuru Formu / DS-160 Formu

  Amerika Aile Ziyaret Vizesi başvuruları DS-160 Vize Başvuru Formu İngilizce olarak online ortamda doldurulmasının ardından işleme alınmaktadır. Başvuru formunun Amerika Konsolosluğu vize randevusunun en fazla 3 iş günü öncesinden doldurulmuş olması gerekmektedir. Online başvuru işlemi olmaksızın Amerika Konsolosluğuna direkt olarak yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

  Amerika DS 160 Vize Başvuru Formu doldurma aşamasında formun bir kopyasının sabit diske kaydedilmesi gerekmektedir. Kaydetme işleminin formun doldurulması aşamalarının tümünde tekrarlanması oldukça önem arz etmektedir. Başvuru formu doldurulması sırasında işlemlerin 20 dakikadan uzun süre durdurulması halinde oturum kendini kapatmakta ve girilen tüm bilgiler silinmektedir.

  Amerika vize başvuru formu içerisinde yapılmak istenen değişiklikler yalnızca formun elektronik olarak imzalanması ve konsolosluğu gönderilmesi işlemlerinden önce yapılabilmektedir. Başvuru formunda yer alan İmzala ve Gönder seçeneklerine tıklamadan önce bilgilerin doğruluğundan emin olunması gerekmektedir.

  Amerika B2 Aile Ziyareti Vizesi Randevu Alımı

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi başvuru aşamasında Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Amerika vize randevusu için başvuru sahinin doğum tarihi, pasaport ve uyruk bilgileri ile kişiye özel hesap oluşturması şartı bulunmaktadır. Randevu oluşturma işlemleri sırasında seyahat amacına uygun olan vize türünün seçilmesinin ardından başvuru sahibinin kimlik bilgileri girilmektedir.

  Kimlik bilgilerinin ardından pasaportun teslim edilmesinin talep edildiği PTT şubesi seçilmektedir. Amerika vize ücreti ödeme şeklinin seçilmesinin ardından randevu tarih ve saat seçeneklerine ulaşılmaktadır. Başvuru sahibine uygun olan randevu tarihi ve saatinin seçilmesi ile birlikte işlem sona ermektedir.

  Amerika Konsolosluğu randevu tarih ve saatinde başvuru sahibinin gerekli evrakları yanında bulundurması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin Amerika Aile Ziyaret Vizesi mülakat randevusuna gelirken barkodlu onay sayfasını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Sonuçlanma Süresi

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi mülakatının olumlu sonuçlanması halinde başvuru sahibine ait pasaport 3 iş günü içerisinde randevu alımı sırasında seçilen PTT şubesine gönderilmektedir. Amerika Konsolosluğu başvuru sahibini gerek görmesi halinde tekrardan mülakata çağırabilmektedir. Konsolosluk vize başvuru değerlendirmesi için sunulan evrakların yeterli görülmemesi halinde başvuru sahibinden ek evrak talep edilebilmektedir.

  Amerika Konsolosluğunun gerçekleştirilen vize başvurularını öngörülen süre içerisinde değerlendirme ve sonuçlandırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Vize başvuru işlemleri sonuçlanma süresi resmi tatil günlerine denk gelme, ek evrak teslim edilmesi, konsolosluk yoğunluğu gibi nedenlerle tahmin edilenden uzun sürebilmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Amerika Dil Okulları

  Amerika B2 Aile Ziyaret Vizesi Ücreti 2023

  Amerika B2 Aile Ziyaret Vizesi ücretleri Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve yine konsolosluk tarafından dönemsel olarak güncellenmektedir. Amerika vize ücreti dahilinde yapılan ödemeler vize başvurusunun herhangi bir nedenden dolayı olumsuz sonuçlanması halinde başvuru sahibine iade edilmemektedir.

  Vize ücretleri kredi kartı ile online olarak ödenebildiği gibi herhangi bir Türk Ekonomi Bankası şubesi Amerika Konsolosluğu hesabına da ödenebilmektedir. Amerika vize başvuru ücretinin banka üzerinden ödenmesi halinde banka tarafından verilen dekontun gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.

  Amerika Konsolosluğu tarafından B2 Ziyaretçi Vize kategorisinde yer alan vize türlerine ait başvuru ücreti 160 USD olarak belirlenmiştir. Vize ücreti ödeme aşamasında herhangi bir sorun yaşamamak adına ücretlerin teyit edilmesi gerekmektedir.

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

  Amerika aile ziyareti vize başvurusunda gereken en önemli evrak nedir?

  Amerika Aile Ziyareti Vize başvuru aşamasında gerekli olan en önemli evrak Amerika sınırları içerisinde ikamet eden aile üyesi tarafından hazırlanan davet mektubudur. Davet mektubu Amerika Konsolosluğunun talep ettiği şekilde hazırlanmalı ve diğer gerekli evraklar ile birlikte başvuru aşamasında ibraz edilmelidir.

  Amerika aile ziyaret vizesinin süresi ne kadardır?

  Amerika Aile Ziyareti Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde 10 yıl süreli olarak tahsis edilmektedir. Amerika multi vize (çok girişli) niteliği ile verilen Aile Ziyareti Vizesi Amerika sınırları içerisinde izin verilen vize süreleri dahilinde bulunma hakkı vermektedir.

  10 yıllık Amerika Vizesi ile ülke sınırları içerisinde bulunabileceğiniz süre gümrük memurları tarafından belirlenmektedir. Bu süre genellikle 6 ay olarak pasaporta işlenmektedir. Pasaporta işlenen vize süresi sona ermeden ABD sınırları içerisinden çıkış yapılması şartı koşulmaktadır.

  Lübnan vatandaşları için Amerika vizesi nereden alınır?

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde oturum izni (ikamet hakkı) olan Lübnan vatandaşları için Amerika vizesi başvuruları Amerika Ankara Büyükelçiliği veya konsolosluklarına yapılabilmektedir. Amerika vize başvuru işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Amerika vize merkezi yetkilileri aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.

  Lübnan vatandaşları için Amerika vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken başvurunun T.C. sınırları içerisindeki durumundan değerlendirilecek olmasıdır. Lübnan vatandaşlarının Amerika vize başvurularında Türkiye’deki durumlarına ilişkin evrakları hazırlaması gerekmektedir.

  Aile ziyareti amaçlı Amerika vizesi için bankada ne kadar para olmalı?

  Amerika Aile Ziyareti Vizesi başvuru aşamasında başvuru sahibinin finansal durumuna ilişkin belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu Amerika aile ziyareti amacı doğrultusunda gerçekleşecek olan seyahate ait masrafların karşılığı tutarınca teminat talep etmektedir. Amerika aile ziyareti seyahati masraflarına denk gelen Euro/TL veya USD cinsinden tutarın başvuru sahibinin teminatı niteliğinde banka hesabında bulunması gerekmektedir.

  Bu web sitesi aşağıdaki imzada Hermesvize.com’a ait görünüyor. Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi ile ilgili bulunuyor mu?

  Hermesvize, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmektedir. Bu alanlarda yayınladığı bilgiler dahilinde turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. amerikakonsoloslugu.com web sitesinin, Amerika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir ilgisi olmadığı gibi içerisindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı bulunmamaktadır.

  Site içerikleri aracılığı ile vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçileri yararına olacak şekilde yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru veya güncel olmayan bilgileri bildirmek için lütfen info@hermesvize.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.