close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Almanya Turistik Vizesi

  Almanya Turistik Vizesi

  Almanya seyahati için Almanya vize başvurusu yapmak isteyen Umuma mahsus (bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için Almanya turistik vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

  Almanya’ya seyahat gerçekleştirecek kişilerin çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi bulunması halinde, yeniden başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) Pasaportu ve diplomatik ( siyah ve kırmızı) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır.

  Uzun süreli (aile birleşimi, oturum izni, çalışma izni vb.) amaçlarla Almanya’ya seyahat etmek isteyen T.C vatandaşları Almanya vize başvurusunda bulunmakla mükelleftirler. Uzun süreli vize başvuruları direkt olarak Almanya Konsolosluğuna yapılmaktadır. 90 güne kadar olan vize başvuruları Almanya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlara ya da turizm/seyahat acentelerine yapmalıdırlar.

  Almanya Schengen Bölgesine üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Almanya vizesi sahibi oldukları takdirde seyahatlerini Almanya’dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.

  Almanya turistik vize başvurusu

  Almanya Konsolosluğu şahsen yapılan kısa süreli vize Almanya turistik vizesi, Almanya ticari vizesi, Almanya transit vizesi başvurularını işleme almamaktadır. Başvuru sahipleri Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar, vize başvuru merkezleri ve turizm/seyahat acentelerine yapmalıdır.

  Almanya Schengen turistik vize işlemleri

  Almanya turistik vizesi, Almanya’ya gezi, eğlence ve tatil gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken kısa süreli vize tipidir. Almanya devleti Schengen anlaşmasına taraf olduğu için Almanya turistik vizesi Almanya Schengen vizesi olarak da anılmaktadır.

  Almanya turist vizesi sahibi olan kişiler ülkede 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadır. Almanya’ya turistik amaçla seyahat etmek isteyen bordo pasaport hamili T.C vatandaşları geçerli Schengen vizesi olmadığı takdirde, ülkeye giriş yapabilmek için başvuru yapmalıdır.

  Almanya Schengen vizesi evrakları

  Pasaport – Almanya turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış; ziyaretçinin Almanya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

  Biometrik Fotoğraf – Almanya turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde olmalıdır. Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

  Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi – Almanya turistik Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

  Almanya vize başvuru formu – Schengen visa application form – Almanya turistik Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Kişinin Almanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Almanya vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.

  Almanya vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Almanya vize başvuru evraklarıyla tutarlı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik bilgi Almanya vize talebinizin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

  Finansal durumu gösterir belgeler

  Almanya turist vizesi başvurularında bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Almanya turistik vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti.

  Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 35.000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

  Almanya vize talebini belirten dilekçe – Almanya turistik Schengen vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına dilekçe imzalı ve kaşeli  düzenletmesi gereklidir. Bu belge ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

  Almanya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini içermelidir. Almanya’ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

  Çalışma durumuna göre ekstra evraklar

  Kişi işveren ise; şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlayabilir,

  Kişi emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir.

  Devlet dairesi çalışan ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

  Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe; Almanya vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Almanya seyahati sonrası ikinci veya üçüncü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

  Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler – Vergi levhası Almanya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren

  Faaliyet belgesi Almanya vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

  Şirketin imza sirküleri Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

  Şirketin ticaret sicil gazetesi Almanya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

  Kişinin çalıştığını gösterir belgeler – Almanya vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.

  Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri – Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Almanya’da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. Almanya vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.

  Almanya turistik vizesi işlem süresi

  Almanya turistik vizesi başvuru işlemleri vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru olarak sunulduğu takdirde, ortalama 3 hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Almanya turistik vizesi başvuru işlemlerinin Almanya ya da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere işlemlerin tamamlanması süreci uzayabilmektedir.

  Bu nedenle Almanya turistik vizesi başvurusunda bulunan kişiler Almanya seyahatlerini zamanında yapabilmek için vize başvurularını planladıkları Almanya seyahatinden olabildiğince erken tarihte yapmalıdır.

  Almanya vizesi işlemlerinde başvuru değerlendirme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmekle birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzayabilmektedir.

  Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşulların göre değişmeler olabilir. Çıkış süresine bağlı konjoktürel durumlar olabileceğinden bu bilgilerin Almanya Konsolosluğu ile iletişime geçilerek teyit edilmesi tavsiye olunur.

  Almanya turistik vizesi özellikleri

  Almanya Konsolosluğu tarafından c tipi vizesi kategorisinde değerlendirilen Almanya turistik vizesi kısa süreli bir vizedir. Almanya turistik vizesi sahibi kişiler bu vize ile Federal Almanya Cumhuriyeti’nde en fazla 90 gün konaklayabilmektedir. Almanya Schengen bölgesi üyesidir.

  Bu nedenle Almanya turistik vizesi Schengen vizesi özelliği taşımaktadır. Dolayısıyla turistik vizesi sahibi kişiler, Schengen bölgesi’ne üye olan diğer ülkelere yapacakları seyahatler için tekrar vize başvurusu yapmak zorunda kalmazlar. Diğer taraftan pasaportunda Schengen bölgesi üyesi bir başka ülkenin geçerli vizesi sahibi olan kişiler seyahatlerini vizesine sahip oldukları Schengen ülkesinden başlatmak koşulu ile Almanya’ya yapacakları turistik seyahatlerde turistik vizesi başvuru işlemlerinden muaf olurlar.

  Almanya vize ücretlerine ilişkin bilgiler

  Almanya vize ücreti, vize türü, seyahat süresi, Schengen vizesi veya d vize kategorilerine bağlı olarak değişmektedir. Almanya vize ücreti konsolosluk harç bedellerini ve vize başvuru merkezlerinin koordinasyon bedellerini içermektedir.

  Almanya turistik vizesi içim müracaatta bulunan 12 yaş altı çocuklar Almanya turistik vizesi harç bedelinden muaf tutulmaktadır. Ancak başvuru merkezi ücreti her başvuru sahibi için alınmaktadır.

  Almanya vizesi biyometri işlemi

  Almanya turistik vizesi başvurularında kimlik sahteciliğinin engellenmesi amacı ile parmak izi ve biyometrik fotoğraf uygulaması bulunmaktadır. Dolayısıyla Almanya turistik vizesi için başvuruda bulunan kişiler biyometri İşlemi (parmak izi taraması) yaptırmak zorundadırlar.

  Almanya turist vizesi başvurularında Biyometri işlemi ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: 12 yaşın altındaki çocuklardan fiziksel olarak parmak izi almak mümkün olmadığı için biyometri işlemine tabi değildir.

  Ülke ve hükümet temsilcileri ve siyasi liderler Almanya’ya yaptıkları resmi ziyaretler için biyometri işlemine tabi tutulmazlar. Biyometrik veriler 5 yıl boyunca geçerli kabul edilmekte ve saklanmaktadır. Dolayısıyla, son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi almış ve bu işlem sırasında parmak izini vermiş kişiler yeniden parmak izi vermezler.

  Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler, bu durumlarını destekleyen tıbbi bir rapor ibraz etmek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.

  Biyometri işlemleri ile ilgili herhangi bir hata yaşanmaması gereklidir. Bunun için parmak izi tespitine giden kişilerin parmaklarında parmak izi tespitinin yapılmasına engel olacak, kesik, hasar ya da süs(kına) bulunmamalıdır.

  Üçüncü ülke vatandaşları için Almanya turistik vizesi işlemleri

  Türkiye Cumhuriyeti geçerli ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Almanya turistik vizesi başvurularını Türkiye’de bulunan Almanya temsilciliklerine yapabilmektedir.

  Almanya turistik vizesi başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşlarından ek evrak istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya vize başvurularında ibraz ettiği evraklara ek olarak Türkiye’de ikamet izinleri bulunduğuna dair belgelerini ibraz etmelidir. Turistik vize işlemlerinde bulunan kişiler Türkçe ve/veya Almanca bilmiyor olmaları durumunda vize başvuru işlemlerini tercüman refakatinde yapmalıdırlar.

  Hermes vize sizlere başvurularınız için danışmanlık hizmeti sunabilecektir.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!