close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Almanya Ticari Vize

  Almanya Ticari Vize

  Almanya Ticari Vize, ülkeye iş seyahati veya fuar ziyareti sebebiyle giriş yapacak olanların alması gereken CTipi Vize türüdür. Almanya’ya seyahat edecek Umuma mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, Almanya ticari vizesi başvurusunda bulunurken Almanya Konsolosluğu’na, Almanya vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır.

  Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Almanya vizesi için gerekli evraklar, Almanya’ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Almanya Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

  Almanya ticari vize başvuru işlemlerine Almanya’ya olan seyahat tarihinden en az 4 hafta önceden başlanmalıdır. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür.

  Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı (Marmara bölgesi) içerisinde bulunmayan İl ve İlçelerde ikamet eden vize başvuru sahiplerinin başvuru değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere tekabül edebilir. Ancak, başvuru sahibi Almanya ticari vize randevusu görev bölgesi fark etmeksizin kendisine en yakın olan vize başvuru merkezine gerçekleştirebilecektir.

  İş seyahati veya fuar ziyareti amacıyla yapacağınız vize başvurusu için aşağıda belirtilen belgelerin ibrazı gerekmektedir.

  Almanya Ticari Vize İçin Gerekli Belgeler

  • Almanya Schengen vizesi başvuru formu – Schengen visa application form – İkamet Kanunu’nun 54. maddesine göre gerekli ek belge: Almanya ticari vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Almanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı. Almanya vize başvuru formunu linkten indirerek inceleyebilirsiniz. Formda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Almanya vize başvuru evraklarıyla tutarlıklı olması gerekmektedir. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Almanya vize talebinizin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.
  • Pasaport – Almanya ticari vize işlemleri için kullanılacak Pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Almanya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
  • Vize kopyaları – Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi
  • Fotoğraf – Almanya ticari vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Almanya ticari vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Almanya Ticari Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vize harcı dekontu
  • Rezervasyonlar – Uçuş veya seyahat rezervasyonu veya diğer ulaşım aracına ilişkin belg
  • Aşağıdaki bilgileri içeren Alman firmaya ait davetiye (aslı veya faks):
  İlginizi Çekebilir  Almanya Erasmus Vize

  -Davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresi

  -Başvuru sahibinin adı ve firmadaki görevi ile firmasının adı

  -Talep edilen vize süresi (birden fazla seyahat olacak mı?)

  -Seyahatin amacı, hedefi ve süresi (firma, fuar adı belirtilmeli)

  -İcabında seyahat ve konaklama giderlerinin karşılanacağına dair belge

  • Planlanan seyahat süresi için masrafları karşılayabilecek yeterli maddi imkana sahip olunduğuna dair belge:
  • Son üç ayın hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanı
  • Son üç aya dair maaş bordrosu
  • Fuarda stand kuracaklar: Almanya`da düzenlenecek fuarda stand kuracak yabancı katılımcının Fuar Katılımcı Kartını ibraz etmesi halinde vize ücreti alınmayacaktır.

  Ücretliler İçin

  • Aşağıdaki bilgileri içeren Türkiye’deki işveren firmanın yazısı (aslı):
  • Faaliyet belgesi, Almanya vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.
  • Şirketin imza sirküleri, Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.
  • Şirketin ticaret sicil gazetesi, Almanya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
  • Almanya vize talebini belirten dilekçe – Almanya vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Almanya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

  -Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe. Almanya vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Almanya seyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direkt olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

  İlginizi Çekebilir  Almanya Çalışma İzni

  -Başvuru sahibinin firmadaki görevi

  -Talep edilen vize süresi (birden fazla seyahat düşünülüyor mu?)

  -Seyahatin amacı, hedefi ve süresi (firma, fuar adı belirtilmeli)

  -Teminat Yazısı- Almanya’daki masrafların firma tarafından karşılanacağına dair teminat yazısı

  -SGK Giriş ve Hizmet Dökümü

  Firma Sahipleri

  • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (fotokopisi, 6 aydan eski olmamalı)
  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
  • Vergi Levhası
  • Çiftçiler için ilaveten:
  • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi

  Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

  • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi
  • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım
  • Almanya Turistik vizesi işlemleri için Ankara’dan başvuru gerçekleştirecek kişiler başvuru evraklarında bulunan bir takım küçük değişiklikleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
  • Almanya Ticari vize başvurularını Ankara ve Büyükelçilik görev bölgesinde bulunan şehirlerde ikamet etmekte olan kişiler beyan edecek oldukları işyeri evraklarına ek olarak odal sicil kaydı belgelerinide eklemelidirler. Almanya Ticari vize işlemleri için Ankara ve Gaziantep’ten başvuru gerçekleştirecek vatandaşlar iş yeri evraklarına ek olarak sunacakları oda sicil kaydı belgesi güncel tarihli olma şartıyla fotokopisi beyan edilebilcektir.

  Pasaport İadesi

  Alman Konsolosluğunun, başvurunuz hakkında karar vermesinin ardından pasaportlar iade edilmektedir. Vize başvurunuzu doğrudan dış temsilcilikte gerçekleştirdiğiniz takdirde, pasaportunuzu sadece söz konusu temsilcilikten teslim alabilirsiniz. Sizin gidip teslim alamayacağınız durumlarda, bir yakınınızı pasaportu sizin adınıza almak üzere yazılı olarak yetkilendirebilirsiniz. Bununla ilgili vekaletnameyi doldurarak, yetkilendirdiğiniz kişiye, pasaport tesliminde ibraz etmesi için, vermeniz gerekmektedir.

  Almanya Ticari Vize Reddi

  Aalmanya ticari vize reddi gerçekleşmesi olası bir sonuştur. Sunulan dosyanın niteliksel ve şekil ütünlüğü gerçekleşmemişse ret cevabı almanız olası bir sonuç olarak karşınıza çıkabilir.

  İlginizi Çekebilir  Almanya Turistik Vizesi

  Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Schengen vizesi ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz. Ancak bu hem sürecin uzamasına neden olacaktır; hem de vize işlemleri için ödenen ücretlerin iadesinin olmayacağı anlamına gelmektedir.

  Bu nedenle dosyanızın eksikiz ve doğru teslim edildiğinden emin olarak işlemlerinizi başlatmanız önerilmektedir.