close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Almanya Ticari Vize

  Almanya Ticari Vize

  Almanya ticari vize seyahat amacının iş toplantıları veya fuar ziyareti sebebiyle gerçekleştirecek olan kişilerin sahip olması gereken c tipi vize türüdür. Almanya’ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, Almanya Konsolosluğu’na ticari vize başvurusunda bulunurken Almanya vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır.

  Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olarak sunulması kabul edilmektedir. Talep edilen belgeler seyahat amacına uygun olarak hazırlanılmalıdır ve konsolosluğa değerlendirilmek üzere gönderebilmek için ilgili başvuru merkezine işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Almanya vize başvuru işlemlerini planladığınız seyahat tarihinden en az 1.5 ay önceden başlamanız faydalı olacaktır. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 180 gündür. Sonuçlanma süreleri ise başvuru yapılan dönemin yoğunluğuna göre değişmekte olup yaklaşıp 3-4 hafta arası sürebildiği gözlemlenmektedir.

  Almanya İstanbul başkonsolosluğunun görev alanı (marmara bölgesi) içerisinde bulunmayan il ve ilçelerde ikamet eden vize başvuru sahiplerinin başvuru değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere tekabül edebilir. Ancak, başvuru sahibi Almanya ticari vize randevusu görev bölgesi fark etmeksizin kendisine en yakın olan vize başvuru merkezine gerçekleştirebilecektir.

  İş seyahati veya fuar ziyareti amacıyla yapacağınız vize başvurusu için aşağıda belirtilen belgelerin ibrazı gerekmektedir.

  Almanya ticari vize için gerekli belgeler

  • Almanya Schengen vizesi başvuru formu – schengen visa application form – İkamet Kanunu’nun 54. maddesine göre gerekli ek belge; başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Almanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı. Başvuru formunu linkten indirerek inceleyebilirsiniz. Formda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Almanya vize başvuru evraklarıyla tutarlı olması gerekmektedir. Vize başvuru formu Hermes vize tarafından doldurulabilmektedir.
  • Pasaport – Ticari vize işlemleri için kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Almanya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası olması gerekmektedir.
  • Vize kopyaları – Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopileri
  • Fotoğraf – Almanya ticari vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Rezervasyonlar; Uçuş veya seyahat rezervasyonu veya diğer ulaşım aracına ilişkin belge, Konaklama yapacağınız yere ait rezervasyonlar. Rezervasyonlarda pasaportta yazıldığı gibi ad soyad yazılması zorunludur .Almanya ticari vize başvuru için bu belge sunulmak zorundadır.
  • Aşağıdaki bilgileri içeren Alman firmaya ait davetiye (aslı veya okunaklı kopyası) ;

  -Davet eden firmanın antetli kağıdına firma adı, adresi, iletişim bilgileri

  -Başvuru sahibinin adı ve firmadaki görevi ile firmasının adı

  -Talep edilen seyahat tarihleri

  -Seyahatin amacı, hedefi (firma, fuar adı belirtilmeli)

  • Planlanan seyahat süresi için masrafları karşılayabilecek yeterli maddi imkana sahip olunduğuna dair belge:
  • Şirkete ait son üç ayın hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümler. İmzalı ve kaşeli olarak ayrıca bankanın imza sirküsü kopyası ile birlikte sunulmalıdır.
  • Son üç aya ait yetkili tarafından imzalı kaşeli maaş bordrosu
  • Fuarda stand kuracaklar: stand kurulum belgesi. kroki vb. belgeler.

  Çalışanlar için ticari vize başvuru evrakları;

  • Aşağıdaki bilgileri içeren Türkiye’deki işveren firmanın yazısı (aslı):
  • Faaliyet belgesi son 60 gün içerisinde alınmış olmalıdır.
  • Şirketin imza sirküleri
  • Şirketin ticaret sicil gazetesi, Almanya schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
  • Almanya vize talebini belirten dilekçe – Almanya vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Almanya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

  -Kişinin varsa diğer schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe. Almanya vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Almanya seyahati sonrası 2. veya 3. schengen ülkelerine direkt olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

  -Başvuru sahibinin firmadaki görevi

  -Talep edilen vize süresi seyahat başlangıç ver bitiş tarihleri muhakkak yazılmalıdır.

  -Seyahatin amacı, hedefi ve süresi (firma, fuar adı belirtilmeli)

  -Sgk işe giriş ve barkodlu hizmet dökümü

  Almaya ticari vize evrakları

  Firma sahipleri tarafından temin edilecek belgeler;

  • Ticaret veya sanayi odası sicil kayıt sureti (faaliyet belgesi) güncel olmalıdır.
  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Vergi levhası
  • Çiftçiler için ilaveten: ziraat odasından alınmış çiftçilik belgesi

  Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

  • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi
  • Almanya vize başvurularını Ankara ve büyükelçilik görev bölgesinde bulunan şehirlerde ikamet etmekte olan kişiler beyan edecek oldukları işyeri evraklarına ek olarak odal sicil kaydı belgelerini de eklemelidirler. Almanya ticari vize işlemleri için Ankara ve Gaziantep’ten başvuru gerçekleştirecek vatandaşlar iş yeri evraklarına ek olarak sunacakları oda sicil kaydı belgesi güncel tarihli olma şartıyla fotokopisi beyan edilebilecektir.

  Pasaport İadesi

  Başvuru işleminiz Almanya konsolosluğu tarafından değerlendirildikten sonra başvuru merkezine gönderilmektedir. Eğer Hermes vize tarafından danışmanlık almayı planlıyorsanız pasaportunuz bizim tarafımızdan teslim alınarak sizlere iletilecektir. Şahsen yapılan başvurularda ilgili başvuru merkezinden başvuru kağıdınız ile birlikte pasaportunuzu teslim alabilir veya sizin adınıza almasını talep ettiğiniz kişiye vekalet verebilirsiniz.

  Vize reddi hakkında

  Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Schengen vizesi ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz. Ancak bu hem sürecin uzamasına neden olacaktır; hem de vize işlemleri için ödenen ücretlerin iadesinin olmayacağı anlamına gelmektedir.

  Bu nedenle dosyanızın eksiksiz ve doğru teslim edildiğinden emin olarak işlemlerinizi başlatmanız önerilmektedir.

  Almanya ticari vize başvurularında Hermes Vize ile whatsapp üzerinden hemen iletişime geçerek Almanya ticari vize ücreti detayını öğrenebilir ve başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!