close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar

  Almanya Aile Ziyareti Vizesi

  Almanya Aile Ziyareti Vizesi

  Almanya aile ziyareti vizesi Almanya’daki ikamet eden yakınlarını görme amacıyla seyahat edeceklerin ülkeye giriş yapabilmek için almaları gereken C tipi vize türüdür. Almanya’ya seyahat edecek Umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, Almanya vizesi başvurusunda bulunurken Almanya Konsolosluğu’na, Almanya vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır.

  Almanya konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Almanya vizesi için gerekli evraklar, Almanya’ya gidiş amacına uygun olarak hazırlanıp Almanya Konsolosluğu’na iletilmek üzere başvuru merkezine iletilmelidir.

  Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi amacıyla yapacağınız başvurusu için aşağıda sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Seyahate katılacak herkes için (küçük çocuklar için de) ayrı başvuruda bulunulması zorunlu olmaktadır.

  Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi evrakları

  2024 yılında vize başvurusu için talep edilen gerekli evraklar;

  • Pasaport – Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için kullanılacak pasaportlar, son 10 yıl içerisinde alınmış olup, ziyaretçinin Almanya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf – Almanya akraba ziyareti vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar 2 adet, 3,5×4,5 cm biyometrik ölçülerde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve daha önce vize de kullanılmamış olan.
  • Tam vuişlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Bu belge ayrıca eğer başvuru sahibi evli olan kadın ise evlilik öncesi soy ismi ile olan kayıtta sunulması istenecektir. Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Almanya vize başvuru formu ve ikamet kanunu’nun 54. maddesine göre gerekli ek belge: Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için doldurulacak schengen vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Almanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı. (Hermes vize ile başvuru gerçekleştirmeniz halinde uzman danışmanlarımız tarafından düzenlenecektir.)

  Not: Almanya ziyaret vizesi başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Almanya schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

  Ziyaret vizesi istek mektubu

  • Almanya aile ziyareti vizesi davetiyesi – İstek mektubu: Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Almanya seyahatinin amacı ziyaret içerikli olması nedeni ile Almanya belediyesi onaylı davetiye belgesi sunulması talep edilmektedir. Almanya’ya davet eden kişi Alman vatandaşı ise davetiye (istek mektubu) davet eden kişinin dilekçe ve pasaport fotokopisi ile birlikte ibraz edilmelidir. Davet eden kişi Almanya’da oturum iznine sahip yabancı durumunda ise Almanya’da ikamet ettiği bölgedeki belediyeden onaylı davetiyeyi, kimlik bilgileri ve dilekçe ile birlikte göndermesi gerekecektir. Belediye onaylı davet mektubu orijinal olarak başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
  • Finansal durumu gösterir belgeler – Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum (işveren) tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Almanya Arkadaş ziyareti vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap hareketleri. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 35.000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve bankadan ıslak imzalı, kaşeli olarak sunulmalıdır. Banka imza sirküleri kopyasını sunmanız istenecektir. Ayrıca Almanya vize başvurusunda bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri de sunulması faydalı olacaktır.
  • Almanya vize talebini belirten dilekçe – Almanya vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Almanya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır. Belge örneği Hermes vize danışmanları tarafından sizlere iletilebilecektir.

  Almanya aile ziyareti vizesi talep dilekçesi

  Almanya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Almanya’ yaya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir. Kişinin varsa diğer schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe. Almanya aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak kişi eğer, Almanya seyahati sonrası 2. veya 3. schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

  • Son üç yıl içindeki vizelerinize (schengen, Birleşik krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopiler
  • Seyahat sağlık sigortası: Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Almanya’da kalış süresini kapsayan, en az seyahat tarihinden bir gün önce ve bitişinden bir gün sonra düzenlenmiş tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası. İmzalı ve kaşeli kabul edilmektedir. Hermes vize sizlere poliçe hususunda hizmet verebilecektir.
  • Vize harcı (ayrıntılı bilgi için tıklayınız.)
  • Uçuş rezervasyonu veya diğer ulaşım aracına ilişkin belge
  • Almanya’da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair belge. Almanya’daki davet edenin yabancılar dairesince hazırlattığı davetiye veya kendi maddi imkanlarınıza dair belge (örn. banka hesabınızda düzenli olarak bulunan bakiye)
  • Seyahat amacına dair belge: Şayet masrafların karşılanacağına dair resmi bir davetiye ibraz edilmez ise, düz bir dilekçe şeklinde hazırlanmış davetiye ibraz edilmelidir
  • Gelir belgeleri (örn. maaş bordrosu, hesap cüzdanı, kira geliri, Almanya’dan gelen havaleler vs.)

  *Almanya aile ziyareti vizesi işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin Almanya’ da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin Almanya’da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu.

  Statüye göre diğer başvuru evrakları

  **Küçükler için (18 yaş altı): Veliler tarafından verilmiş noter tarafından düzenlenen muvafakatname. Seyahat izni veya velayet hakkına tek başına sahip olduğuna ilişkin belge (örneğin ebeveynlerin boşanmış olması halinde veya velilerin biri vefat etmiş olması halinde)

  Almanya aile arkadaş ziyaret vizesi ücretli çalışanlar ve memurlar için ilaveten;

  • Yaptığınız işe dair açıklama içeren çalışma belgesi
  • Talep edilen vize süresi için izin belgesi
  • Bağkur/Sgk dökümü, Sgk giriş bildirgesi ve son 3 aylık maaş belgesi

  Firma/serbest meslek sahipleri için ilaveten:

  • Ticaret veya sanayi odası sicil kayıt sureti (fotokopisi, 2 aydan eski olmamalı)
  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Vergi levhası (son yıl)

  Çiftçiler için ilaveten:

  • Ziraat odasından temin edilen çiftçilik belgesi

  Almanya aile ziyareti vizesi emekliler için ilaveten:

  • Aylık emekli maaşını gösteren emeklilik belgesi. Bu belge e-devlet sistemi üzerinden barkodlu olarak alınmalıdır.

  Öğrenciler için ilaveten:

  • Öğrenci belgesi. Bu belge e-devlet sistemi üzerinden barkodlu olarak alınmalıdır.

  *Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi

  **Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgilerini paylaşmalıdır.

  Pasaport İadesi

  Alman Konsolosluğunun, başvurunuz hakkında karar vermesinin ardından işlemler tamamlandığında pasaportlar iade edilmektedir. Almanya arkadaş ziyaret vizesi başvurunuzu doğrudan dış temsilcilikte gerçekleştirdiğiniz takdirde, pasaportunuzu sadece söz konusu temsilcilikten teslim alabilirsiniz. Sizin gidip teslim alamayacağınız durumlarda, bir yakınınızı pasaportu sizin adınıza almak üzere yazılı olarak yetkilendirebilirsiniz. Bununla ilgili vekaletnameyi doldurarak, yetkilendirdiğiniz kişiye, pasaport tesliminde ibraz etmesi için, vermeniz gerekmektedir. Hermes vize tarafından yapılan başvurularda pasaport alımı tarafımızdan sağlanacak ve sizlere teslim edilecektir.

  Almanya aile ziyareti vizesi reddi

  Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz.

  Almanya aile ziyareti vizesi başvurularında danışmanlık desteği almak için Hermes vize ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!