close
Üye Girişi
close
Onay Kodu
Kodu girmeniz için kalan süre
04:58
Hızlı Erişim
close white
İlgili Sonuçlar
  Hemen Vize Başvurusu Yap

  Adana Fahri Konsolosluğu

  Adana Fahri Konsolosluğu

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu ve diğer Pakistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Pakistan Vizesi ve Pakistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

  Pakistan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Pakistan Konsolosluklarına aittir.

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

  Adana Pakistan Fahri Konsolosluğu Adres

  Cemalpaşa Mah. Atatürk Cad. Ulcaz Apt. No:62 K:1 D:1 Seyhan/ADANA

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Bağlı Bulunduğu İlçe

  İlçe / Semt: Seyhan

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

  Adana ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan vize işlemleri için Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Kısa süreli Pakistan vizeleri olarak kabul edilen Pakistan Turistik Vizesi, Pakistan Ticari Vizesi ve Pakistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

  Pakistan Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme

  Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Pakistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Adana Fahri Konsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler.

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Başvurusu

  Pakistan Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Ancak uzun süreli Pakistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Pakistan Konsolosluğu’na veya Pakistan Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Pakistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Pakistan Turistik vize, Pakistan Ticari vize ve Pakistan Aile Ziyareti vize başvuruları yapılabilmektedir.

  Pakistan vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmış olsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Pakistan Konsolosluklarına aittir.

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Pakistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.
  Pakistan vize başvuru formu için tıklayınız.

  Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

  Pakistan’a Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’na hitaben Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

  • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
  • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Pakistan Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
  • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
  • Pakistan Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Pakistan Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

  İki Dilekçe gerektiren durumlar

  • Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Pakistan turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
  • Pakistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Pakistan Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Pakistan Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

  Pakistan Ticari Vize Talep Dilekçesi

  Pakistan’a Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’na hitaben Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Pakistan Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Pakistan’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
  • Pakistan’a seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
  • Pakistan Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
  • Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.

  Adana Pakistan Fahri Konsolosluk İşlemleri

  Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği, Pakistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Pakistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Pakistan Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

  Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’ndan pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir.

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi

  Pakistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 7 ila 10 iş günüdür.

  Pakistan vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Ücreti

  Pakistan’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti büyükelçilik tarafından belirlenmektedir

  Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Reddi

  Pakistan’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Pakistan temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

  Pakistan vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Pakistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Pakistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

  Pakistan vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması

  gibi durumlarda Pakistan vizesi başvurusu, Pakistan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

  Pakistan Konsolosluğu Adana Resmi Tatil Günleri 2023

  Pakistan Büyükelçiliği ve diğer temsilcilikleri Türkiye resmi tatillerinde ve aşağıda yer alan Pakistan resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

  Pakistan devletinin Türkiye Dış temsilcilikleri olan Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatil ve özel günlerinde vize ve Konsolosluk hizmeti vermemektedir. Bu sebeple Pakistan vize işlemlerinde veya Konsoloslukları işlemlerinde bulunacak kimseler Pakistan Konsolosluklarının resmi tatil ve özel günlerini göz önünde bulundurarak seyahat planlamalarında bulunmaları tavsiye edilir.

  1 Ocak Yeni Yıl Tatili
  5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü
  23 Mart Pakistan Günü
  21- 23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
  28 Temmuz Aşure
  14 Ağustos Bağımsızlık Günü
  15 Temmuz Demokrasi Günü
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  27 Eylül Bayram Miladun Nabi
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  25- 26 Aralık Noel

  Pakistan Fahri Konsolosluğu Adana Görevleri

  Adana Pakistan Fahri Konsolosluğu tam teşekküllü Pakistan Konsolosluğunun açılma gereksinimi bulunmayan şehirlerde faaliyet göstermek için kurulmuştur. Pakistan Fahri Konsolosunun, Pakistan resmi görevlisi yahut vatandaşı olma zorunluluğu bulunmazken. Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu Adana’da bulunan Adana Pakistan Konsolosluğu, iki ülke arasında bulunan ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirme ile yükümlüdür.

  Aynı zamanda Pakistan Fahri Konsoloslukları, Pakistan vizesi işlemleri için başvuru kabul ederken, Pakistan vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip değildir. Pakistan vize işlemleri hakkında karar verme yetkisi Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul, Pakistan Büyükelçiliği Ankara sorumluluğundadır.

  Bize Ulaşın!

   × WhatsApp'tan Bize Yazın!